به شرکتی با مسئولیت محدود، گویند که به منظور انجام کارهای تجاری بین ۲ یا چند نفر تاسیس می شود و سرمایه در آن به سهام قسمت نمی شود و شرکا به اندازه سرمایه ی خود در برابر بدهی های شرکت مسئولیت دارند.

پس در این شرکت شرکا تاجر محسوب نمی شوند و در شرکت دارای مسئولیت نیستند و مثل شرکت سهامی با توجه به آورده ی خود به شرکت دارای مسئولیت می باشند ولی سرمایه آنها که سهم‌الشرکه نامیده دارد،بصورت سهام قسمت نمی شود و  مستقلا معامله نمی شود.

کلمه ی "با مسئولیت محدود” در نام شرکت باید آورده شود و اسم هیچ کدام از شرکا نباید در نام شرکت قید شود ؛ اگر نام شریکی در اسم شرکت آورده شود آن فرد در برابر اشخاص ثالث دارای مسئولیت می باشد و به مثابه شربک ضامن در شرکت تضامنی می باشد.

محاسن شرکت با مسئولیت محدود

- در شركت سهامي عام دست کم ۵ نفر به عنوان صاحب سهام یا مدیر تشکیل می شود و در شرکت با سهامی خاص دست کم سه نفر به عنوان صاحب سهام وجود دارد. (مواد ٣و ١٠٧ ل.ا.ق.ت.) ولی در  دست کم ۲ نفر جهت تشکیل شركت با مسئوليت محدود نیاز است.(ماده ق.ت.).

- ۵ میلیون ریال سرمایه جهت تشکیل شرکت  سهامي عام و۱ میلیون ریال و سی و پنج درصد از مبلغ کل سرمایه که باید به بانک سپرده شود در حساب شرکت سهامي خاص مورد نیاز است. (مواد ٦ و ٣٠ ل.ا.ق.ت) لکن درشركت با مسئوليت محدود موسسین فقط اظهار به مقدار سرمایه خواهند کرد و به صندوق شرکت تسلیم میکنند اسناد سرمایه ارائه نمی شود.مقنن جهت سرمایه گذاری کف و سقف در نظر نگرفته است و همین امرباعث می شود طلبکاران در گرفتن طلب خود با مشکل مواجه شوند زیرا ضمانت شرکت جهت بدهی سرمایه شرکت است که مبلغ آن مشخص نیست. پس لزوما باید دست کم عدد سرمایه معین شود که پاسخگوی طلبکاران شود.

- در این شركت ۱ يا چند نفر مديرجهت مدت مشخص یا نامشخص و دارای وظیفه یا بدون وظیفه که میتواند از بیرون شرکت باشند مدیریت شرکت را قبول می کنند.(ماده ١٠٤ ق.ت.) لکن شركت سهامي عام دست کم ۵ نفر ودست کم ۳ نفر درشركت سهامي خاص جهت مدیریت با مدت دو سال در نظر گرفته می شوند. (ماده ٣ و١٠٧ (ل.ا.ق.ت) و ١٠٩ (ق.ت)).

- گزینش ناظر در شرکتهای با مسئولیت محدود ارادی است و الزامی نمی باشد.

- دامنه ی اطلاعیه ها در شركت هاي سهامي با در نظر گرفتن مواد (٩٧ و ٩٨٥ (ل.ا.ق.ت)) گسترده تر از شركت با مسئوليت محدود است (ماده ٢٠ ق.ت)

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

سرعت و دقت بالا

وکیل ثبت شرکت

 

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  بخشنامه شماره 96/62813 مورخ 1396/03/31

  در خصوص لزوم رعایت دقیق مقررات مربوط به تبدیل نوع شرکت از سهامی خاص به عام ( موضوع مواد 278 و 279 لایحه اصلاحی قانون تجارت)

 • 21 فروردین

  وکیل همراه مشاور

  برترین وکلای ما در هر لحظه و هر زمان با شما در ارتباط خواهند بود

آخرین نظرات کاربران

 • علی قربانی

  ممنون از مشاوره ی دقیق شما

 • امید کیاخواه

  باید گفت برترین وکلای ثبت شرکت در تهران در مجموعه ی شما قراردارند.

دسترسی سریع

 • ثبت شرکت در کرج 
 • ثبت برند در کرج