شرکت تعاونی را میتوانیم به دو دسته تقسیم کرد: شرکت تعاونی تولیدی و شرکت تعاونی مصرف

در شرکت های تعاونی افراد معمولا باهم آشنا و رابطه خویشاوندی دارند، آنها  برای عرضه کالا و خدمات سرمایه خود را در اختیار شرکت میگذارند.

شرکت سهامی خاص 

بعد از شرکت با مسئولیت محدود بیشترین تقاضای ثبت شرکت را شرکت های خاص به خود اختصاص میدهند. شرکت های خاص همچون شرکت های مسئولیت محدود،مشارکت سهامداران به نسبت سرمایه و سهمی که از شرکت دارند بستگی دارد و از این جهت از مشابهت زیادی با شرکت های مسئولیت محدود برخوردار است.اما در این بین تفاوت های زیادی هم وجود دارد بطور مثال: تعداد اعضای موجود با مسئولیت محدود دو نفر است اما در شرکت های  سهامی خاص حداقل 5نفر میباشد که این پنج نفر شامل 2 بازرس که نباید هیچ گونه رابطه خویشاوندی با اعضا داشته باشند و 3 سهامدار است.

کاربرد شرکت های خاص بیشتر در ارزانخری و رقابت های شرکتی(مناقصه) است و شرایط خوبی را برای شرکت هایی که قصد بالا بردن مقام و منصب خود را دارند فراهم میسازد.نام گذاری این شرکت ها باید دستکم از سه لغت تشکیل شده باشد.که این سه لغت باید کاملا فارسی و منحصر به فرد باشند و در گذشته تکرار نشده باشد.  قبل و بعد از  هر آگهی و اعلامیه، شرکت سهامی خاص باید درج شده باشد.

تفاوت شرکت تعاونی با سهامی خاص

شرکت سهامی خاص هم از نظر ظاهری و هم از نظر ذاتی و حقیقی بسیار با تعاونی ها متفاوت است.

شرکت سهامی خاص دستکم 5 نفرعضو که 3 نفر اعضای هئیت مدیره و 2 نفر بازرس شکل میگیرد و با توجه به سرمایه اعلام شده 35 درصد به بانک پرداخت می شود.علاوه بر در این شرکت سهامی خاص سهم هر فرد طبق تفاهم و موافقت دو طرف در شرکت است. تعاونی ها  دستکم با 7 نفر عضو 5 نفر هیئت مدیره و 2 نفر بازرس فعالیت میکنند.

در تعاونی ها بیشتر کارهای انجام شده بصورت تک منظوره درج شده است البته به شکل چند منظوره هم وجود دارد که از لحاظ اداری ممنوع شده است. فعالیت هایی که ملزم به اخذ مجوز باشند برای ثبت شرکت  در موضوع کشاورزی و معادن باید برای تحویل طرح توجیحی مربوطه به وزارت تعاون و جهاد کشاورزی مراجعه نمایند و بعد از دریافت پروانه آن را ثبت کنند.

مزیت شرکت های تعاونی

دریافت امتیازات بانکی و محاسبه مالیات

عیوب شرکتهای تعاونی

تعداد اعضا بیشتر و انجام فعالیت ها فقط در یک حوزه

.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

سرعت و دقت بالا

وکیل ثبت شرکت

 

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  بخشنامه شماره 96/62813 مورخ 1396/03/31

  در خصوص لزوم رعایت دقیق مقررات مربوط به تبدیل نوع شرکت از سهامی خاص به عام ( موضوع مواد 278 و 279 لایحه اصلاحی قانون تجارت)

 • 21 فروردین

  وکیل همراه مشاور

  برترین وکلای ما در هر لحظه و هر زمان با شما در ارتباط خواهند بود

آخرین نظرات کاربران

 • علی قربانی

  ممنون از مشاوره ی دقیق شما

 • امید کیاخواه

  باید گفت برترین وکلای ثبت شرکت در تهران در مجموعه ی شما قراردارند.

دسترسی سریع

 • ثبت شرکت در کرج 
 • ثبت برند در کرج