برند یا علامت تجاری به خلق نوین ایده، علامت، نماد، سبک، طرح، عملکرد و یا هر فعالیتی را که در بازار جهانی همتایی نداشته باشد میگویند به نوعی که با ثبت آن برند بتوان شخصیت قانونی برایش متصور شد و در بازار کسب و کار دارای احترام و پیگیری قانونی است.

اشخاص حقیقی یا حقوقی برای فعالیت در سطح وسیعی از جامعه  درآمدی و بازار کار میبایستی به انتخاب علامت تجاری یا برند دست بزنند و در نهایت به ثبت قانونی آن اقدام نمایند زیرا اشخاص، چه حقیقی و چه حقوقی بدون ثبت قانونی آن نماد یا برند نمیتوانند از تمامی حقوق حاصل از زحماتی که برای موضوع فعالیتی خود متحمل شده اند بهره مند گردند و احتمال بسیار زیادی برای ربودن آن فعالیت از افراد سودجو وجود دارد که قطعا برای حفاظت از تمامی ابعاد حقوق حاصل از آن برند یا نشان تجاری میبایستی ابتدائا اقدام به ثبت آن به صورت قانونی نموده و پس از آن با آسودگی خاطر به فعالیت حرفه ای خود ادامه دهند.

برند میتواند کالا باشد یا خدمات، که توسط اشخاص، چه حقوقی و چه حقیقی ارائه گردد که فقط با ثبت قانونی آن میتواند از تمامی فعالیت ها و کالاها متمایز گردد.

هدف از ثبت برند در تهران

اشخاص با قانونی نمودن علائم تجاری میتوانند از تمامی حقوقی که از آن برند یا علامت تجاری عایدشان میگردد استفاده نمایند و بر فرض مثال صاحب برند میتواند برند  خویش را تا مدت معینی اجاره دهد و از مبلغی که بابت آن دریافت مینماید استفاده نماید در واقع پس از ثبت قانونی برند است که قانون از نماد شما حمایت و پشتیبانی می نماید.

این حمایت با پرداخت مبلغ مشخص شده برای ثبت و تمدید آن برند، بطور لاینقطع در مدت زمان طولانی و نامحدود از سمت مراجع قانونی ادامه دارد. همچنین ثبت برند مانع سوء استفاده کلاهبرداران و سازندگان تقلبی محصول یا خدمات است. در نتیجه موجب تسهیل رفتار تجاری و رشد و موفقیت اقتصادی این اشخاص در بازار جهانی میباشد.

مدارک لازم جهت ثبت برند در تهران

الف) مدارک لازم جهت ثبت برند شخص حقیقی:

1- رونوشت شناسنامه و کارت ملی.

2- رونوشت کارت بازرگانی در صورت لاتین بودن برند.

3- رونوشت مجوز فعالیت (جواز  تأسیس، پروانه بهره برداری، ، پروانه ساخت یا هرنوع گواهی فعالیتی که از نهادهای نظارتی و حاکمیتی و دولتی صادر شده).

4- نمونه برند در ابعاد 6 در 6 سانتی متر.

ب) مدارک لازم جهت ثبت برند شخص حقوقی:
 
1-رونوشت روزنامه رسمی تاسیس شرکت.

2- رونوشت آخرین روزنامه رسمی تغییرات شرکت.

3- رونوشت شناسنامه و کارت ملی اشخاصی که در شرکت حق امضا دارند.

4-رونوشت مجوز فعالیت (پروانه بهره برداری، جواز تاسیس، پروانه ساخت یا هرگونه گواهی فعالیتی که از نهادهای نظارتی و حاکمیتی و دولتی صادر شده).

5- رونوشت کارت بازرگانی در صورت لاتین بودن برند.

6- نمونه برند در ابعاد 6 در 6 سانتی متر

مراحل ثبت برند در تهران

پرونده پس از تشکیل و ارجاع به کارشناسان سازمان اداره مالکیت صنعتی و حداقل گذشتن ۴۵روز و حداکثر۱۲۰روز معلوم میگردد که با کدامیک از موارد ذیل مواجه میشویم:

الف- تایید :  زمانیکه پرونده و مدارک مورد لزوم هیچگونه نقصی نداشتند، مغایرت و مشابهتی نیز وجود نداشته و پرونده به مرحله صدور آگهی تقاضای ثبت علامت تجاری میرسد.

ثبت علامت تجاری در سه مرتبه آگهی میشود:

* در مرحله اول در روزنامه رسمی آگهی میشود. به این صورت که پرونده ای که شما برای ثبت برند درخواست داده اید پس از تأئید، در روزنامه کثیر الانتشار آگهی میشود. و مدت زمان لازم برای به چاپ رسیدن آگهی در روزنامه رسمی، تقریبا 10 الی 15 روز کاری میباشد.

 *برای اعتراضات عمومی از علامت تجاری ای که در دفعه اول از طریق روزنامه رسمی به چاپ رسیده مدت زمان 31 روز وجود دارد به این منظور که چنانچه شخصی در مورد برند آگهی شده شما اعتراضی دارد اعلام نماید.

 * چنانچه پس از گذشت ۳۰ روز هیچگونه اعتراضی نبود بلافاصله درخواست چاپ آگهی دوم را می دهیم. دادن آگهی دوم به معنی داشتن شماره ثبت علامت تجاری است. و تقریبا در انتهای پروسه ثبت برند هستیم.

اگر پس از آگهی دوم نیز هیچ اعتراضی دریافت نشد، فورا اقدام به چاپ آگهی در روزنامه رسمی کثیر الانشار مینماییم.

* برای اینکه این چاپ در سایت قابل پیگیری شود و همچنین به چاپ برسد 10 الی 15 روز کاری به طول می انجامد.

* پس از چاپ روزنامه رسمی دوم، بایستی از طریق وکیل درخواست آگهی انحصاری ۱۰ ساله ثبت علامت تجاری را به اداره مالکیت صنعتی ارائه کنیم.

ب- رد کامل:

پرونده ناقص است و میتوان آن را پیگیری نمود

ج- نقص پرونده یا مشابهت:

در صورت عدم تکمیل مدارک و وجود مشکل یا مورد دار بودن آنها، مستلزم پیگیری و رفع نقص است . و در صورت رفع نقص و ابهامات مانند زمانی عمل میکنیم که در مرحله اول باید انجام شود.

مدت اعتبار برند ثبت شده در تهران

برندها  10 سال از تاریخ تقدیم اظهارنامه دارای اعتبار هستند و شخص پس از اتمام هر دوره ده ساله، فقط یک مهلت قانونی 6 ماهه جهت تمدید برند دارد که در صورتی که این مدت 6 ماهه منقضی گردد و شخص برای تمدید ان اقدام ننماید امکان خرید و ثبت علامت توسط شخص دیگری بنام خودش وجود دارد.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

سرعت و دقت بالا

وکیل ثبت شرکت

 

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  بخشنامه شماره 96/62813 مورخ 1396/03/31

  در خصوص لزوم رعایت دقیق مقررات مربوط به تبدیل نوع شرکت از سهامی خاص به عام ( موضوع مواد 278 و 279 لایحه اصلاحی قانون تجارت)

 • 21 فروردین

  وکیل همراه مشاور

  برترین وکلای ما در هر لحظه و هر زمان با شما در ارتباط خواهند بود

آخرین نظرات کاربران

 • علی قربانی

  ممنون از مشاوره ی دقیق شما

 • امید کیاخواه

  باید گفت برترین وکلای ثبت شرکت در تهران در مجموعه ی شما قراردارند.

دسترسی سریع

 • ثبت شرکت در کرج 
 • ثبت برند در کرج