به  نوعی از معیار گذاری به منظور ضمانت وضعیت و مقدار پیمان کاران و مدیران اداره  های ممتاز در ارائه خدمات و دفاع ازحقوق مستفیدان گرید بندی شرکت می گویند.به تبیینی دیگر جهت به انجام رسانیدن هر طرحی بایستی قدرت شرکت‎ها‎‎یی که دربردارنده تصدیق سزاواری و اهلیت دارنده ،برحسب بندهای  نظام ‎نامه واگذاری کار به پیمانکاران به وسیله نظام های ‌های اجرایی مربوطه بررسی و محاسبهشود. مرحله اول از پروسه دریافت سزاواری اداره های درخواست کننده،حاضر شدن در مناققصه های دولتی و طرح های بزرگ دریافت گرید بندی می باشد.

شرکت‎ها‎‎ از نظر نوع فعالیت، در زمان اخذ  رتبه در پنج طبقه دسته بندی می شوند که رتبه در هر کدام  یک از این گونه ‌ها به وسیله  سازمان خاصی معین می گردد. معیار شناسایی اهلیت دریافت رتبه بندی می باشد که توسط  معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری به منظور پیمانکاران و سازمان ‎ها‎‎ در نظر گرفته شده است.

بخش‎ها‎‎ی مختلف گرید بندی شرکت‎ها‎‎

گرید بندی شرکت‎ها‎‎ در چندین بخش انجام می‎شود که عبارتند از:

 1. گرید بندی پیمانکاری.
 2. گرید بندی مشاوران.
 3. گرید بندی انبوه سازان.
 4. گرید بندی شرکت‎ها‎‎ی EPC.
 5. گرید بندی شرکت‎ها‎‎ی انفورماتیک.

مدارک لازم برای دریافت رتبه بندی شرکت پیمانکاری

 1. ارائه رونوشت برابر با اصل مدارک ثبتی شرکت.
 2. ارائه مدارک ثبتی شرکت سهامی خاص اعم از اساسنامه، اظهارنامه،روزنامه­ رسمی، تاسیس و تغییرات.
 3. ارائه مدارک ثبتی شرکت با مسئولیت محدود شامل اساسنامه، تقاضانامه، شرکت نامه، روزنامه­ رسمی، تاسیس و تغییرات.
 4. ارائه رونوشت شناسنامه­  کلیه­ سهامداران و اعضای هیئت مدیره و کپی کارت ملی آن­ ها.
 5. ارائه رونوشت برابر با اصل شده­ مدارک تحصیلی اعضای امتیازآور شرکت.
 6. ارائه تصاویر همه­ موافقتنامه­ ها.
 7. تهیه­ سه نسخه از سربرگ شرکت.
 8. ارائه اظهارنامه­ مالیاتی شرکت مربوط به آخرین سال مالی قبل از تشکیل پرونده که به تایید و مهر سر­ممیز مالیاتی مربوط رسیده باشد.

فواید گرید بندی شرکت

 1.  تمامی اداره ها  جهت منعقد نمودن  قرارداد  با نهاد ‎ها‎‎ و اداره های ‎ها‎‎ی دولتی دیگر به رتبه نیازمند می باشند. با توجه به تبیین مرکز های دولتی این مجوز را ندارند تا با موسسه هایی که رتبه ندارند قراردادی را انعقاد کنند.
 2. سرمایه گذار با آگاهی  جامع  از رتبه بندی شرکت‎ها‎‎ و فعالیت  مالی و فنی آن ها قادر می باشد  در تعیین نمودن  شرکت مناسب برای به انجام رسانیدن طرح های خود جامع ترین و مناسب ترین تصمیم را بگیرند.
 3.  شرکت‎ها‎‎ی پیمانکاری مکلف می باشند تا به منظور حضور و شرکت در مناقصه های  دولتی تصدیق نامه  صلاحیت و اهلیت پیمانکاری دریافت کنند.
 4. رتبه بندی شرکت‎ها‎‎ در صنعت های متفاوت  به معنای شاخص جامع  از کیفیت  این  گونه از شرکت‎ها‎‎ نسبت به هم و نقطه های ناتوانی  و توان  آن ها می‎‎باشد.
 5.  در شرکت‎ها‎‎ی مشاور گرید بندی از رتبه‎ها‎‎ی 1و2 و3 تشریح می گردد که بالاترین گرید، نمره 1 و پایین‎ترین گرید، نمره 3 می‎‎باشد. به منظور شرکت‎ها‎‎ی پیمانکاری، رتبه  بندی شرکت ها در 11 رشته شناسایی  شده است و در قاعده ‎ها‎‎ی ا تا 5 وصف می گردد.

شرایط عمومی گرید بندی شرکت

 1. شرکت بایستی به وسیله موسسه ثبت شرکت‎ها‎‎ ثبت شده باشد.
 2. شرکتی که دربردارنده شرایط و مزیت های  لازم به منظور معین نمودن اهلیت و سزاواری در گرید بندی می باشد ، بایستی برحسب با بندها  و آیین نامه ‌های لازم انجام دهد.
 3. یکی از الزامات و ضروریات به منظور گرید بندی عدم سوء پیشینه حرفه‌ای شرکت می‎‎باشد. بدین معنی که شرکت هیچ گونه محرومیت یا ممنوعیتی به منظور انجام امور مربوطه نداشته باشد.
 4. مدیران شرکت نبایستی جزئی از کارمندان دولت باشند.
 5.  با توجه به  جدول های  1-7 نظام  نامه سابقه کار وابسته و سودمند مدیر عامل و اعضاء هیات مدیره الزامی و ضروری می باشد.
 6. برتری مدرک تحصیلی هیات مدیره و اعضای  فنی امتیازآور تنها در یک شرکت پیمانکاری، مشاور یا طرح ساخت ارزیابی و پژوهش می شود.

با توجه به نظام نامه، پارامترهایی به منظور گرید بندی مشخص شده است که کمیسیون  تشخیص سزاواری  و رتبه بندی‎ با عنایت به این پارامترها و شاخصه‌ها،امتیاز عامل های مشخص کننده شرکت مورد نظر را معین می نماید.در صورتی که شرکت موفق شود حد اندازه امتیاز را دریافت نماید تصدیق رتبه آن صادر می گردد.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

سرعت و دقت بالا

وکیل ثبت شرکت

 

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  بخشنامه شماره 96/62813 مورخ 1396/03/31

  در خصوص لزوم رعایت دقیق مقررات مربوط به تبدیل نوع شرکت از سهامی خاص به عام ( موضوع مواد 278 و 279 لایحه اصلاحی قانون تجارت)

 • 21 فروردین

  وکیل همراه مشاور

  برترین وکلای ما در هر لحظه و هر زمان با شما در ارتباط خواهند بود

آخرین نظرات کاربران

 • علی قربانی

  ممنون از مشاوره ی دقیق شما

 • امید کیاخواه

  باید گفت برترین وکلای ثبت شرکت در تهران در مجموعه ی شما قراردارند.

دسترسی سریع

 • ثبت شرکت در کرج 
 • ثبت برند در کرج