یکی از مواردی که باید مورد توجه قرار داد، انتخاب نوع شرکت است. به دلیل اهمیت این موضوع به صورت خلاصه توضیحاتی در مورد آن ارائه می نماییم.

انواع قالب های ثبتی شرکت در تهران

در خصوص انواع مختلف شرکت­ها، مطابق ماده 20 قانون تجارت در مورد اقسام مختلف شرکت­ها ، شرکت­های تجارتی شامل هفت نوع می­باشند که در ذیل به آنها اشاره شده است:

شرکت سهامی

شرکت سهامی، به شرکتی گفته می­شود که سرمایه آن از طریق سهام تقسیم شده می­باشد و مسئولیت صاحبان سهام به مبلغ اسمی سهام آنها محدود است.(م 1 ق ت). در خصوص تعداد شرکا، در شرکت سهامی نباید تعداد شرکا از سه نفر کمتر باشد.

شرکت سهامی به دو نوع تقسیم می شود.

شرکت­های سهامی که موسسین آنها بخشی از سرمایه شرکت را از طریق فروش سهام به مردم تهیه و تامین می­کنند. این نوع از شرکت­ها شرکت سهامی عام نامیده می­شوند.

نوع دیگری از شرکت­های سهامی، شرکت­هایی هستند که کل سرمایه آنها در هنگام تاسیس به گونه انحصاری از طریق موسسین تهیه و تامین می­شود. این نوع از شرکت­ها، شرکت سهامی خاص نامیده می­شوند.

1-شرکت از زمانی تشکیل می­شود که 2 یا چند نفر قصد تشکیل آن را داشته باشند. بنابراین می توان گفت قصد و نیت آنها به عنوان ملاک تشکیل شرکت است. تمامی اشخاص حقیقی می توانند نیرو، امکانات و توانایی­های خود را همچون سرمایه و دارایی، تخصص و ارتباطات در کنار یکدیگر بگذارند و برای به دست آوردن سود و منفعت به کار بگیرند. این توانایی­ها و دارایی­ها، باید در قالب قراردادی در میان افراد شرکت کننده مشخص شود.

بنابراین از نظر مقررات و ضوابط اداری، انجام چند مرحله جهت تاسیس یک شرکت یا موسسه لازم و ضروری است. از نخستین اقدامات، اقدام جهت ثبت شرکت می­باشد. فرایندی که بر اساس آن اشخاص حقیقی یا حقوقی قراردادی را ما بین خود امضا می­کنند که این قرارداد دربردارنده قواعد و ضوابطی جهت تعامل این اشخاص با یکدیگر و همچنین با اشخاص ثالث (اشخاص خارج از شرکت) می باشد.

وکیل ثبت شرکتها دارای کادری باتجربه و مجرب در زمینه ثبت شرکت در تهران

شرکت با مسئولیت محدود

نوع دیگری از شرکت­ها، شرکت با مسئولیت محدود است که به شرکتی گفته می­شود که بین دو یا چند نفر برای فعالیت تجارتی شکل گرفته و هر یک از شرکا بدون اینکه سرمایه آنان به سهام یا قطعات سهام تقسیم شده باشد، فقط با توجه به میزان سرمایه خود در شرکت مسئول قروض، بدهی­ها و تعهدات شرکت هستند(م 94ق ت ). در این نوع شرکت لازم است در اسم شرکت عبارت شرکت تضامنی (با مسئولیت محدود) قید شود.

شرکت تضامنی

شرکت تضامنی به شرکتی می­گویند که با اسم مخصوص جهت فعالیت­های تجارتی بین دو یا چند نفر با مسئولیت تضامنی تشکیل می­شود. در این نوع شرکت اگر سرمایه و دارایی شرکت جهت پرداخت تمام بدهی­های شرکت کافی نباشد، هر یک از شرکا مسئول پرداخت تمام قروض و بدهی­های شرکت هستند(م 116ق ت).

شرکت مختلط غیر سهامی

یکی دیگر از انواع شرکت­ها، شرکت مختلط غیر سهامی است. این نوع از شرکت به منظور فعالیت­های  تجارتی با اسم مخصوصی بین یک یا چند نفر شریک با مسئولیت محدود بدون انتشار سهام تشکیل می­شود. شریک با مسئولیت  محدود به کسی گفته می­شود که مسئولیت او فقط بر اساس مقدار سرمایه­ای است که در شرکت گذارده و یا باید بگذارد. در اسم این نوع شرکت باید عبارت (شرکت مختلط) و حداقل اسم یکی از شرکا ضامن ذکر شود.

شرکت مختلط سهامی

شرکت مختلط سهامی به شرکتی گفته می­شود که با اسم مخصوصی بین یک عده شرکای سهامی و یک یا چند نفر شریک ضامن تشکیل می­شود. شرکای سهامی کسانی هستند که سرمایه­ی آنها به صورت سهام یا قطعات سهام به قیمت مساوی درآمده و مسئولیت آنها به میزان همان سرمایه­ای است که در شرکت دارند(م 162 ق ت).

شرکت نسبی

شرکت نسبی، شرکتی است که برای فعالیت­های تجارتی با اسم مخصوص بین دو یا چند نفر تشکیل می­شود و مسئولیت هر یک ازشرکا به نسبت سرمایه­ای است که در شرکت گذاشته است(م 183 ق ت).

شرکت تعاونی تولید و مصرف

شرکت تعاونی تولید به شرکتی گفته می­شود که بین برخی از ارباب حرف تشکیل می­شود و شرکا، مشاغل خود را برای تولید و فروش اشیا یا اجناس به کار می­برند(م190ق ت).

در کنار شرکت­هایی که به فعالیت تجارت مشغول هستند، قانون­گذار نهاد حقوقی خاصی را که دارای شخصیت حقوقی می­باشد برای انجام فعالیت­هایی که جنبه­ی غیر تجاری دارد، همچون کارهای علمی یا ادبی یا امور خیریه و خدماتی پیش بینی کرده است که در پایگاه اطلاع رسانی فوق الذکر نیز به عنوان گزینه­ای جهت انتخاب آورده شده است.

در ماده 1 آیین نامه اصلاحی ثبت تشکیلات و موسسات غیر تجاری، موسسه غیر تجاری را اینگونه تعریف کرده است: منظور از تشکیلات و موسسات غیر تجارتی مذکور در ماده 584ق ت تمامی تشکیلات و موسساتی است که برای مقاصد غیر تجاری از قبیل فعالیت­های علمی یا امور خیریه و امثال آن تشکیل می­شود اعم از آنکه موسسین و تشکیل دهندگان قصد سود بردن و منفعت داشته یا نداشته باشند.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

سرعت و دقت بالا

وکیل ثبت شرکت

 

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  بخشنامه شماره 96/62813 مورخ 1396/03/31

  در خصوص لزوم رعایت دقیق مقررات مربوط به تبدیل نوع شرکت از سهامی خاص به عام ( موضوع مواد 278 و 279 لایحه اصلاحی قانون تجارت)

 • 21 فروردین

  وکیل همراه مشاور

  برترین وکلای ما در هر لحظه و هر زمان با شما در ارتباط خواهند بود

آخرین نظرات کاربران

 • علی قربانی

  ممنون از مشاوره ی دقیق شما

 • امید کیاخواه

  باید گفت برترین وکلای ثبت شرکت در تهران در مجموعه ی شما قراردارند.

دسترسی سریع

 • ثبت شرکت در کرج 
 • ثبت برند در کرج