ما در این مقاله برآنیم تا در مورد انواع شرکت های تجاری مطالبی را به اشخاصی که در صدد ثبت شرکت می باشند ارائه نماییم مقاله را بخوانید و در صوت مواجه شدن با هر سوال یا مسئله ای با مشاوران و کارشناسان ما در ارتباط باشید.

شرکت عبارت است از افرادی که باهم به فعالیتی پرداخته و در سود بدست آمده شریکند. در ایران به شرکت ها شخصیتی حقوقی داده میشود. در ابتدا شرکت باید موضوع فعالیت خود را انتخاب کند که در چه حوزه میخواهد مشغول باشد مواردی که روی شرکت ها تاثیر گذار است عبارتند از : هدف شرکت ، مقدار سرمایه ، نوع فعالیت و..

انواع شرکت های تجاری

شرکت ها انواع مختلفی دارند که در این مقاله شما را با آنها آشنا میکنیم.

طبق ماده 20 ق.ت شرکت ها 7 نوع هستند:

 • شرکت سهامی
 • شرکت با مسئولیت محدود
 • شرکت تضامنی
 • شرکت مختلط غیرسهامی
 • شرکت مختلط سهامی
 • شرکت نسبی
 • شرکت تعاونی تولید و مصرف
 • شرکت سهامی

شرکت سهامی شرکتی است که سرمایه آن به سهام تقسیم شده است و مسئولیت صاحبان سهام محدود به مبلغ اسمی سهام آنهاست.

در یک شرکت سهامی تعداد شرکاء نباید کمتر از سه نفر باشد. این نوع از شرکت ها خود به دو دسته شرکت های سهامی عام و شرکت های سهام خاص تقسیم می شوند که تعریف هر کدام به شرح زیر است:

شرکت سهامی عام

این شرکت باید دست کم با 3 عضو تاسیس شده و بخش بزرگی سرمایه اولیه توسط مردمی که سهام خریداری مینمایند تامین میشود هر سهامدار به میزان اسمی سهم خود مسئول است . این شرکت ها معمولا شرکت های بازرگانی هستند که ثبت نام آنها درج کلمه " شرکت سهامی عام " الزامی است.

شرکت سهامی خاص

شرکت های سهامی خاص حداقل با سه عضو میتواند تاسیس شود که در ثبت نام آن باید کلمه شرکت سهامی خاص هم ذکر شود . این شرکت ها معمولا از شرکت های تجاری هستند که کلیه سرمایشان از خود موسسین و سهامداران بدست می آید که به سهم های قسمت شده و هر عضو به میزان اسمی سهم خود در مقابل شرکت متعهد است. فرض کنیم سرمایۀ شرکتی سهامی خاص که از سه سهامدار تشکیل شده، 900 میلیون تومان باشد و هر یک از شرکای این شرکت سهامی یک سوم این مبلغ را به شرکت آورده باشند و سرمایه شرکت نیز به900سهام 1000 تومانی تقسیم شده باشد که یعنی هر یک از شرکاء، مالک 300 سهم است.

حال اگر در همین حالت شرکت سهامی عام باشد، معمولا درصدی از سهام شرکت یعنی به فرض 300 سهم آن در دست مردم است که می توانند به راحتی به یکدیگر منتقل کنند. البته در حالت سهامی خاص نیز هر یک از شرکاء، که در مثال فوق مالک 300سهم هستند می توانند سهام خود را به شخص حقیقی/حقوقی ثالثی منتقل کنند. ویژگی دیگر شرکت های سهامی این است که اولا مسئولیت سهامداران محدود به مقدار سهام آنهاست، چیزی که در مورد شرکت با مسئولیت محدود نیز صادق است.

شرکت با مسئولیت محدود

در ثبت این شرکت ها کلمه " مسئولیت محدود" باید حتما درج شود. در واقع این شرکت میتواند دست کم از دو عضو تشکیل شده و هر عضو فقط تا اندازه دارایی آورده در مقابل بدهی ها مسئول است. در این شرکت ها سرمایه ها تقسیم نمیشود و هر کس به میزان سرمایه اولیه خود سهم دارد. در مثال بالا اگر دسرمایه شرکت با مسئولیت محدود 900 هزار ریال باشد و برای پرداخت بدهی کافی نباشد، طلبکاران برای دریافت بقیه ، یعنی 300 هزار ریال دیگر، نسبت به دارایی شخصی شرکا حقی نخواهد داشت. وجوه مشترک این شرکت با شرکتهای تضامنی و نسبی این است که اولاً سرمایه شرکت به صورت سهام نیست، بلکه هر شریکی درصدی از سرمایه را مالک است که از آن به سهم الشرکه تعبیر می شود؛ ثانیاً سهم الشرکه را نمی توان بدون رضایت سایر شرکا به دیگران منتقل کرد.

شرکت تضامنی

شرکت های تضامنی دست کم با دو نفر اعضا تاسیس شده که هر عضو نقش تضامنی دارد بطور مثال اگر شرکت دچار بدهی و ور شکستگی شود سهامداران علاوه بر مقدار سهمشان باید برای پرداخت کامل بدهی در صورت نیاز از اموال شخصی خود استفاده نمایند. برای ثبت شرکت تضامنی درج عبارت شرکت تضامنی امری ضروری است البته اسم یکی از موسسین هم باید آورده شود.

شرکت مختلط غیرسهامی

شرکت مختلط غیر سهامی  یک شرکت تجاری است که دارای یک یا چند شریک ضامن و یک یا چند شریک با مسئولیت محدود می باشد و هیچگونه تقسیم سهمی در این شرکت دیده نمیشود.

این شرکت با تلفیق شرکت تضامنی و شرکت با مسئولیت محدود تاسیس میشود  ؛ بطوری که یک یا چند نفر از اعضای ضامن  در برابر اشخاص ثالث مسئولند و  بقیه اعضا ، مسئولیتشان محدود به آورده آنهاست. در حقوق فرانسه فقط اعضای اخیر تاجر نیستند- برای تعریف تاجر به مقاله تاجر چه کسی است؟ رجوع کنید؛ اما در حقوق ایران، هیچ کدارم از اعضا  شرکت، چه ضامن و چه غیر ضامن، با اسم بازرگان معرفی نخواهند شد. در کنار این اعضای غیر ضامن، هیچ وظیفه ای در مقابل شرکت نداشته و مسئولیتی نخواهند داشت.

شرکت مختلط سهامی

شرکت مختلط سهامی شرکتی است چون شرکت سهامی و تضامنی دارای اعضای ضامن و اعضای سهامدار میباشد. که در خصوص اعضای تضامنی قوانین شرکت تضامنی و برای اعضای سهامی قوانین شرکت سهامی مورد استفاده قرار میگیرد چنانچه دچار اختلالی شوند قوانین باید از قوانین خاصی بهره گیرند.

شرکت نسبی

تاسیس این شرکت به حداقل 2 عضو نیاز دارد و هر عضو در مقابل شرکت به میزان آورده خود متعهد است . برای ثبت نام شرکت الزامیست عبارت شرکت نسبی و نام یکی از سهامداران را درج نماییم که اگه اسم شرکت شامل تمام سهامداران نشود استفاده از عبارت هایی چون " و شرکاء" اجباریست.

بطور مثال  اگر دارایی  شرکت 900 هزار ریال و هر عضو دارای یک سهم 300 هزار ریال باشد، سرمایه شرکت زمان درخواست بستانکاران فقط 900 هزار ریال، اما بدهی 1200000 ریال باشد، بستانکاران برای بدست آوردن آن  300 هزار ریال باقی مانده از می توانند به اعضا برای دریافت مبلغ  100 هزار ریال رجوع کنند  که در این صورت هر یک از اعضا باید به اموال خصوصی خود دست بزنند و بدهی را پرداخت کنند. مقررات شرکت های ایرانی اسلامی در کشورهای دیگر کاربرد چندانی ندارد.

این شرکت ها معمولا از دو نوع تعاونی تولید و تعاونی عرضه تشکیل میشوند البته هر یک مقررات خاص خود را دارد که در جای خود مورد بررسی است.شرکت های تعاونی فقط برای تجارت نیست این شرکت ها تابع قانون تصویب شده در سال 1370 است.تصفیه آنها طبق تبصره 1 م 54 قانون سال 1370 صورت میگیرد.

از همراهی شما عزیزان صمیمانه سپاسگزاریم.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

سرعت و دقت بالا

وکیل ثبت شرکت

 

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  بخشنامه شماره 96/62813 مورخ 1396/03/31

  در خصوص لزوم رعایت دقیق مقررات مربوط به تبدیل نوع شرکت از سهامی خاص به عام ( موضوع مواد 278 و 279 لایحه اصلاحی قانون تجارت)

 • 21 فروردین

  وکیل همراه مشاور

  برترین وکلای ما در هر لحظه و هر زمان با شما در ارتباط خواهند بود

آخرین نظرات کاربران

 • علی قربانی

  ممنون از مشاوره ی دقیق شما

 • امید کیاخواه

  باید گفت برترین وکلای ثبت شرکت در تهران در مجموعه ی شما قراردارند.

دسترسی سریع

 • ثبت شرکت در کرج 
 • ثبت برند در کرج