همان گونه که مشخص است نقل و انتقال سهام شرکت باید به دو صورت باشد ، امکان دارد سهام شرکت غیر قابل انتقال باشد . در صورت دیگر ممکن است بتوان سهام شرکت را به دیگری انتقال داد .

سهام غیرقابل انتقال

بر طبق ماده 114 ل . ق مصوبه ، بر اساس اساسنامه ، مدیران می تواند تعداد سهامی داشته باشد که الزامی است این تعداد برای رأی دادن در مجامع عمومی کمتر باشد . این سهام برای این منظور در نظر گرفته شده است که اگر مدیران خسارت های بر شرکت وارد کردند ضمانتی برای شرکت در مقابل خسارات بوجود آمده باشد . در نتیجه این سهام قابل انتقال به غیر نیست و این سهام در صندوق باقی می ماند تا مدیر بتواند این خسارات دوره مدیریت خود را جبران نماید .  

مطابق ماده 198  ل . ق مصوبه ، یکی از موارد ممنوع شده بدین صورت است که همان شرکت درصدد خرید سهام خود باشد .  در صورتی این مورد از لحاظ قانونی منعی ندارد که شعبات شرکت که دارای شخصیت حقوقی منحصر بفردی هستند در صدد خرید سهام شرکت اصلی باشند . از دیگر موارد غیر قابل منع ، خرید سهام توسط شرکت برای استهلاک سهام می باشد بدلیل اینکه در استهلاک سهام سرمایه تغییری ایجاد نمی شود.

سهام قابل انتقال

سهامی های شرکت در مواردی قابل نقل انتقال هستند در ذیل به آنها اشاره شده است :

مراحل انتقال سهام با نام 

جهت انجام این نقل و انتقال همانند تغییرات ثبت شرکت یک صورت جلسه ای شرکا و مدیران تنظیم کرده که ذیل این اوراق را شخصا خودشان امضا نمایند. باید توجه نمود که اگر سهام با نام باشد شخص سهامدار باید به حوزه مالیاتی مراجعه نموده و مالیات نقل و انتقال را پرداخت نماید . گواهی پرداخت مالیات را به اداره ثبت شرکت ها تحویل داده تا مراحل انتقالات سهام انجام شود . مطابق مراحل ثبت شرکت که یک روال ادارای طی می شود انتقال سهام نیز به همین روال در اداره ثبت شرکت ها صورت می گیرد .مطابق قوانین ماده 4 ق .ت.ه ، در دفتر ثبت سهام انتقال سهام با نام درج می گردد . هم چنین واگذار کننده یا نماینده قانونی وی الزاما دفتر ثبت را امضا نماید .

مراحل انتقال سهام بی‎نام 

باید توجه نمود در این قسمت اگر سهام بی نام باشد لزومی به پرداخت مالیات در اداره دارایی نمی باشد .تنها براحتی می توان صورت جلسه ای تنظیم نمود و این انتقال را در این صورت جلسه عنوان کرد . می توان گفت این نقل و انتقال از سریعترین مرحله ثبتی به شمار می رود . بدین صورت صورتجلسه بی نام سهام تنظیم کرده که این کار باید قبل از واگذاری سهام انجام شود . سپس بعد از تنظیم صورتجلسه انتقالات سهام انجام می شود . می توان از این روند نتیجه گرفت که کاهش هزینه رفت و آمد و کوتاهترین زمان ممکن انتقال سهام صورت می گیرد .

مراحل انتقال سهام با سلب سِمَت 

زمانی انتقال سهام سلب سمت اتفاق می افتد که کلیه سهام خود را قبل از پایان دوره مالی و تصویب ترازنامه و تعیین حساب سود و زیان مالی انتقال دهند . در نتیجه در این شرایط سلب امتیاز سمت باید سلب گردد . یعنی از مدیریت و سمت خود استعفا دهد . در نتیجه جایگزین این شخص الزامی است از سوی هیأت مدیره و یا مجمع عمومی عادی برگزیده شود.

واگذاری و نقل و انتقال سهام

یه گونه های متفاوتی می توان واگذاری نقل و انتقال سهام را انجام داد :

 • به اشخاص جدید سهام خود را واگذار کرده در این مواقعی صورت می گیرد که  چندین سهام دار خارج شود .
 • زمانی که یک سهامدار خارج شود و سهام خود را به عضو جدید واگذار نماید .
 • زمانی که یک سهامدار شرکت خارج شود و سهام خود را به یکی از اعضای قبلی شرکت انتقال دهد
 • در صورتی می توان شرکت و امتیازات آن را واگذار کرد که با خروج کلیه سهامداران ، سهام خود را به اشخاص جدید شرکت انتقال دهند .

شرکت ها وقتی ثبت خود را انجام دادند می توانند تغییراتی از قبیل نقل و انتقال سهام را انجام دهند در ذیل از موارد نقل و انتقال در شرکت  سهامی خاص و شرکت با مسئولیت محدود آودره شده است :

-واگذاری سهام در شرکت سهامی خاص

طبق موارد ذکر شده در بالا برای نقل و انتقال سهام در شرکت های سهامی خاص باید طبق روال سهام های بانام عمل کرده یعنی مراجعه به دارایی و پرداخت مالیات و اخذ مفاصاحساب و ثبت در اداره ثبت شرکت ها

واگذاری سهامی در شرکت با مسئولیت محدود

ماده ۱۰۲ ق.ت. مقرر می‎دارد که هر گونه نقل و انتقال سهم الشرکه منوط به ثبت رسمی دفترخانه می‎باشد که جهت این امر دفترخانه اسناد رسمی، به ۲ استعلام از اداره دارایی و اداره ثبت شرکتها نیاز دارد.

مدارک مورد نیاز برای نقل و انتقال سهام شرکت

 1. فتوکپی مدارک اصلی شرکت از جمله آگهی تأسیس ، اظهارنامه ثبتی و اخرین تغیرات ثبت شده
 2. فتوکپی از آخرین تغییرات سرمایه
 3. اصل و ارائه برابر اصل مدارک شناسایی کارت ملی وشناسنامه و کارت پایان خدمت گیرنده سهام و یا انتقال دهند سهام
 4. اصل و کپی اظهار نامه ثبتی شرکت
 5. کد اقتصادی

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

سرعت و دقت بالا

وکیل ثبت شرکت

 

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  بخشنامه شماره 96/62813 مورخ 1396/03/31

  در خصوص لزوم رعایت دقیق مقررات مربوط به تبدیل نوع شرکت از سهامی خاص به عام ( موضوع مواد 278 و 279 لایحه اصلاحی قانون تجارت)

 • 21 فروردین

  وکیل همراه مشاور

  برترین وکلای ما در هر لحظه و هر زمان با شما در ارتباط خواهند بود

آخرین نظرات کاربران

 • علی قربانی

  ممنون از مشاوره ی دقیق شما

 • امید کیاخواه

  باید گفت برترین وکلای ثبت شرکت در تهران در مجموعه ی شما قراردارند.

دسترسی سریع

 • ثبت شرکت در کرج 
 • ثبت برند در کرج