در رابطه با موضوع شرکت ها و موسسه ها به هنگام ثبت شرکت در تهران دو رکن مهم وجود دارد و ان دو پایه نام شرکت و موضوع فعالیت شرکت می باشند. این امکان وجود دارد که به هنگام شروع فرایند ثبت در ذهن متقاضی این دو مورد ذکر شده دارای اهمیتزیادی نباشد اما پس از ان که شرکت ثبت گردید درزمان شروع فعالیت شرکت این دو مورد اهمیت زیادی که دارند را نشان خواهند داد.

 موضوع فعالیت شرکتها

ضرورت و نحوه ی تعیین موضوع فعالیت شرکتها:

این امکان وجود دارد که شرکا بر حسب شرایط بازار و تخصص و امکانات خود جهت فعالیت شرکت تجاری موضوع محدودی را انتخاب کنند. مثلا موضوع شرکت را تولید و فروش مجتمع های مسکونی قراردهند.

معنی این چنین توافقی این است که شرکا به منظور انجام دادن فعالیت اقتصادی سرمایه خود را پیش روی خطر قرارداده اند.

این امکان وجود دارد که شرکا فعالیت مشخصی را مورد نظر نداشته باشند و انجام هرگونه فعالیت شرکت را موضوع فعالیت شرکت قراردهند.براین اساس مشخص نمودن موضوعی گسترده مانند انجام دادن هرنوع فعالیت سوداور را منبع فریب نمی توان قرارداد.

به علاوه ، گستردگی و وسعت موضوع فعالیت شرکترا نمی توان منشاء ورود زیان به اشخاص ثالث نیز دانست زیرا آنچه برای اشخاص ثالث اهمیت دارد صلاحیت شخص برای انجام فعالیتی معین است و نباید صلاحیت شرکت تجاری برای انجام فعالیتی معین را با موضوع فعالیت شرکت یکی دانست.

شایان ذکر است که گسترده و وسیع بودن موضوع فعالیت شرکت را نمی توان مبدا ورود ضرر به اشخاص ثالث تلقی کرد زیرا شایستگی شخص به منظور انجام فعالیتی تعیین  شده برای اشخاص ثالث حائز اهمیت است و نباید شایستگی شرکت نجاری به منظور انجام فعالیتی تعیین شده ر ا با موضوع فعالیت شرکت برابر تلقی کرد.

موسسه حقوق بین الملل پایش مجری ثبت شرکت در تهران

نکات مهم برای انتخاب موضوع شرکت 

 1. معین بودن موضوع شرکت
 2. به منظور ثابت نمودن درستی معامله تعیین و معلوم بودن موضوع معامله یا قرارداد از شرایط لازم و ضروری می باشد.
 3. برای مطالباتی که نا معلوم و نا مفهوم هستند قرارداد بستن صحیح و  درست نمی باشد .
 4. قانونی بودن موضوع و هدف قرارداد
 5. موضوع و هدف قرارداد باید برابر با شرع و قانون باشد. به همین علت این امکان وجود ندارد تا  برای اموری  که قانونی و شرعی نمی باشد قراردادی تنظیم نمود.

موضوعات نیازمند به اخذ مجوز

بعضی از موضوع  های فعالیت مستلزم دریافت مجوز در ثبت شرکت ها نمی باشند.

در صورتی که موضوع انتخاب شده به موافقت مرجع های خاصی  نیاز داشته باشد باید قبل از آنکه برای ثبت گامی برداشته شود مجوز های لازم دریافت شود.

این موضوعات دربرگیرنده 23 مورد کلی می باشند که هریک از این 23 مورد خود دربرگیرنده چندین  موضوع مرتبط به هم هستند.

بعضی ازموضوع  های فعالیت مستلزم دریافت مجوز در ثبت شرکت ها نمی باشند.

نشان دهنده خدمات،و طبقات کاری شرکت موضوع فعالیت شرکت ها است.

به شرکت هایی که این قابلیت رادارند تا بتوانند چندین نوع کاررا در چارچوب یک شرکت انجام بدهند.شرکت های چند منظوره می گویند.

شرکت های چند منظوره در برگیرنده ی چندین نوع فعالیت مانند: بازرگانی، عمرامی،خدماتی و غیره هستند  و این قابلیت را دارند تا بتوانند به صورت همزمان چندین فعالیت را در شرکت انجام دهند.
شایان ذکر است که هرچه  موضوع فعالیت شرکت ها بیشتر باشد اقدامات شرکت پهناورتر می شود.

از دیدگاه اداره دارایی و مالیات هر چه موضوع فعالیت بیشتر باشد مالیات بیشتری دریافت نمی شود زیرا باتوجه به فاکتورها و کارکرد یکساله شرکت مالیات محاسبه می گردد.

با توجه به موارد ذکر شده به هنگام ثبت شرکت موضوع فعالیت شرکت  باید با دقت و انگیزه زیادی انتخاب شود. لازم به ذکر است که، در صورت نیاز میتوان موضوع فعالیت شرکت را به بعد از ثبت شدن شرکت، تغییر داد،و  اصلاح کرد و یا ضمیمه موضوع کرد. و این امر با تشکیل شدن  جلسه مجمع عمومی فوق العاده میسر است.

قبل از به ثبت رساندن  شرکت، متقاضی برای هر نوع شرکتی که بخواهد به ثبت برسد، باید برای موضوع فعالیتی که مدنظر قرار گرفته است ،مجوز مربوط به موضوع فعالیت را از سازمان یا موسسه مربوطه دریافت نماید .

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

سرعت و دقت بالا

وکیل ثبت شرکت

 

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  بخشنامه شماره 96/62813 مورخ 1396/03/31

  در خصوص لزوم رعایت دقیق مقررات مربوط به تبدیل نوع شرکت از سهامی خاص به عام ( موضوع مواد 278 و 279 لایحه اصلاحی قانون تجارت)

 • 21 فروردین

  وکیل همراه مشاور

  برترین وکلای ما در هر لحظه و هر زمان با شما در ارتباط خواهند بود

آخرین نظرات کاربران

 • علی قربانی

  ممنون از مشاوره ی دقیق شما

 • امید کیاخواه

  باید گفت برترین وکلای ثبت شرکت در تهران در مجموعه ی شما قراردارند.

دسترسی سریع

 • ثبت شرکت در کرج 
 • ثبت برند در کرج