ثبت شرکت سهامی خاص در تهران

در دنیای امروز با توجه به دلیل های گوناگون میل و علاقه اشخاص حقیقی به انجام فعالیت های اقتصادی در پناهگاه شخصیت خیالی شرکت های تجاری افزایش و گسترش یافته است و در مورد فعالیت های بزرگ به یک امر الزامی و ضروری تبدیل شده است.شرکت های سهامی خاص در تهران یکی از مرسوم ترین ومتعارف ترین شرکت های تجاری می باشد.در این مقاله به صورت کامل ویژگی ها و خصوصیت های اساسی این شرکت را مورد بررسی و ارزیابی قرارداده ایم.

شرکت سهامی خاص شرکتی سهامی می باشد که حداقل سرمایه آن یک میلیون ریال1.000.000 می باشد و سرمایه آن از جانب تاسیس کنندگان فراهم می گردد.برخلاف شرکت سهامی عام در شرکت سهامی خاص تشکیل مجمع موسسین الزامی و ضروری نمی باشد.اما همانند شرکت سهامی عام آورده های غیر نقدی بایستی مطابق نظر کارشناسان رسمی وزارت دادگستری مورد بررسی و ارزیابی واقع گردد. و نمی توان آن ها را به مبلغی بیشتر از ارزیابی و بررسی کارشناس ذکر شده پذیرش نمود.

خصوصیات شرکت سهامی خاص در تهران

ویژگی و خصوصیت های بارز و عمده ی شرکت سهامی خاص در تهران به شرح ذیل است:

 1. به استناد ماده 3 ل. ا. ق. ت  بایستی تعداد شرکاء در شرکت سهامی خاص حداقل 3 نفر باشند.
 2.  حداقل تعداد مدیران در شرکت های سهامی خاص ( هیئت مدیره) سه نفر می باشد.
 3. در این شرکت مسئولیت سهامداران مشابه مسئولیت شرکاء شرکت بامسئولیت محدود می باشد.یعنی تنها به اندازه آنچه که به شرکت آورده اند درمقابل قرض ها و بدهی های شرکت مسئول می باشند.
 4. برخلاف شرکت های دیگر به منظور راه اندازی و  تاسیس آن حداقل سرمایه ای معین  نگردیده است و سرمایه آن یک میلیون ریال است.
 5. سرمایه شرکت فقط به وسیله خود موسسین  فراهم می گردد و اجازه صادر نمودن اعلامیه پذیره نویسی را ندارند.
 6. سرمایه بایستی دربردارنده اوراق سهام باشد.
 7. راه و روش های اداری شرکت سهامی خاص به صورت  کامل و جامع می باشد و قوانین و قواعد قبل توجهی درباره اداره نمودن آن و راه و روش مدیریت تعیین شده است.به همین جهت این جارچوب به منظور تشکیل و راه اندازی شرکت با تعداد قابل توجهی از شرکا مناسب می باشد.
 8. درتصمیم گیری به منظور اداره این شرکت رای اکثریت معیار می باشد و مقصود از اکثریت هم اکثریت سرمایه می باشد.یعنی تعدادی از شرکا که بیشتر از نصف  سرمایه و دارایی شرکت را دربرداشته باشند حتی اگر از نظر تعداد این شرکا بیشتر نباشد. به همین دلیل راه و روش تصمیم گیری در شرکت سهامی خاص به صورت ساده و سریع می باشد.
 9. در شرکت های سهامی خاص نقل و انتقال در آن نسبت به شرکت هایی از قبیل تضامنی و نسبی آسان تر می باشد اما این امکان وجود دارد که با مانع هایی مواجه شود و حتی این امکان وجود دارد که وابسته به رضایت مدیرهای شرکت یا مجمع های عمومی باشد.
 10. بایستی در اسم شرکت های سهامی خاص، عبارت " شرکت سهامی خاص" بلافاصله قبل یا بلافاصله بعد از نام اصلی شرکت در تمامی برگه ها  و ابلاغیه ها و آگهی های شرکت به صورت واضح و خوانا ذکر گردد.
 11. در شرکت سهامی خاص مبلغ اسمی هر سهم محدود نمی باشد.  
 12. سهام شرکت سهامی خاص قابلیت  عرضه در بورس  را ندارد.
 13. در این شرکت ها انتقال سهام ، منوط به موافقت و رضایت شرکای دیگر می باشد.
 14. در شرکت های سهامی خاص، اوراق قرضه چاپ و منتشر نمی گردد.

نکته : در صورتی که درنام شرکت از عبارت " سهامی خاص" استعمال نگردیده باشد ، قانونگذار ضمان اجراء آن را تبیین نکرده است . اما در صورت بروز خطا از این امر می توان با مقایسه شرکت های سهامی و شرکت های بامسئولیت محدود، ذکر نماییم  همان طور که در شرکت های بامسئولیت محدود قید ننمودن عنوان " بامسئولیت محدود " با توجه به ماده 95 ق. ت سبب می گردد که مسئولیت شرکاء این شرکت در برابر اشخاص ثالث مسئولیت تضامنی شود در شرکت های سهامی هم ذکر ننمودن عبارت " شرکت سهامی خاص سبب می شود که مسئولیت سهامداران شرکت ذکر شده در برابر اشخاص ثالث تضامنی باشد.

وکیل ثبت شرکتها مجری تخصصی در زمینه ثبت شرکت در تهران

قوانین و مقررات مربوط به تشکیل و راه اندازی شرکت سهامی خاص، ساده تر و اسان تر از شرکت سهامی عام می باشد. به منظور تشکیل و تاسیس و به ثبت رساندن شرکت سهامی خاص، مدرک هایی را که در ذیل ذکر شده اند را بایستی تهیه و تنظیم نمایند و بعد از آن به مرجع ثبت شرکت ها ارائه نمایند:

مدارک ثبت شرکت سهامی خاص در تهران 

 1. تهیه و تنظیم اظهارنامه ای که می بایست  به امضاء تمامی سهامداران رسیده باشد.
 2. تهیه و تنظیم اساسنامه ای که می بایست تمامی سهامداران ذیل آن را به امضا رسانده باشند.
 3. در شرکت هایی سهامی خاص 35 در صد از سرمایه بایستی نزد بانکی سپرده و بلوکه گردد و تصدیق ان دریافت گردد.

 توضیح اینکه کلیه  سرمایه شرکت های سهامی خاص بایستی فقط به وسیله سهامداران آن فراهم و به عهده گرفته شود.). چنانچه کل و یا قسمتی از سرمایه به شکل غیرنقدی می باشد ، بایستی  تمامی آن  پرداخت گردد و صورت ارزیابی و برآورد آن به تشخیص و جداسازی در اظهارنامه  بازتاب گردیده باشد.چنانچه به منظور  برخی از سهامداران سهام برتر و عالی  ملاحظه گردیده باشد،بایستی توضیح امتیازات و زمینه های  آن در اظهارنامه ثبت شرکت ،بازتاب شود.

4. انتخاب نمودن نخستین مدیران و بازرسان یا بازرس شرکت که بایستی در صورت جلسه ای درج گردد و تمامی سهامداران آن را به امضا برسانند.

5. پذیرش کتبی سمت و عنوان های اعضاء هیات مدیره و بازرس یا بازرسان  ارائه گردد.

6.  نام روزنامه کثیرالانتشاری که آگهی های شرکت را تا تشکیل نخستین مجمع عمومی  چاپ و منتشر می نماید بایستی ذکر گردد.

در انتها خاطر نشان می شویم که در صورت روبرو شدن با هر سوال و مسئله ای می توانید با وکیل ثبت شرکتها تماس حاصل کنید،مشاوران و کارشناسان خبره و کاردان ما در این مجموعه ثبتی آماده ارائه خدمات می باشند.

سرعت و دقت بالا

وکیل ثبت شرکت

 

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  بخشنامه شماره 96/62813 مورخ 1396/03/31

  در خصوص لزوم رعایت دقیق مقررات مربوط به تبدیل نوع شرکت از سهامی خاص به عام ( موضوع مواد 278 و 279 لایحه اصلاحی قانون تجارت)

 • 21 فروردین

  وکیل همراه مشاور

  برترین وکلای ما در هر لحظه و هر زمان با شما در ارتباط خواهند بود

آخرین نظرات کاربران

 • علی قربانی

  ممنون از مشاوره ی دقیق شما

 • امید کیاخواه

  باید گفت برترین وکلای ثبت شرکت در تهران در مجموعه ی شما قراردارند.

دسترسی سریع

 • ثبت شرکت در کرج 
 • ثبت برند در کرج