متقاضیان ثبت شرکت باید پیش از به ثبت رساندن شرکت خود آگاهی کافی از شرایط و تفاوتها و شباهتهای شرکتها نسبت به یکدیگر داشته باشند سپس اقدام به ثبت شرکت مورد نظر نمایند.در این مقاله به ذکر شباهتها و تفاوتهای شرکت سهامی خاص و با مسئولیت محدود پرداخته شده است.

شباهتها و تفاوتهای شرکت سهامی خاص و با مسئولیت محدود

 1. تعداد شرکا در شرکت با مسئولیت محدود حداقل ٢ نفر و در شركت سهامي خاص تعداد سهامداران حداقل ٣ نفر مي باشند.
 2. براي ثبت شركت با مسئوليت محدود حداقل سرمایه و سهامي خاص يك ميليون ريال است .
 3. در شركت سهامي خاص سرمایه نقدی باید حداقل ٣٥%  در يكي از شعبه های بانكها سپرده شود و گواهي مربوط به آن  ارائه شود و ٦٥% در ضمانت سهامداران باشد در شركت با مسئوليت محدود تمامی سرمايه باید به مديرعامل شركت تحویل داده شود ومديرعامل و دريافت آن را اقرار نمايند و اینکه گواهي بانكي مبنی  بر انجام اين امر ارائه شود ضرورتی نخواهد داشت.
 4. در شركت سهامي خاص انتخاب بازرس اصلی و جانشین اجباري است ولي در شركت با مسئوليت محدود این امر اختياري است.
 5. در شركت سهامي خاص مدت مدیریت حداكثر دو سال است كه میتوان آن را تمديد کرد در شركت با مسئوليت محدود انتخاب مديران شركت براي مدت نامحدود است و آنها این اختیار را دارند که  براي مديران در اساسنامه شركت زمان در نظر بگیرند.
 6. در شركت سهامي خاص براي درج آگهي هاي دعوت شرکت انتخاب یک روزنامه کثیرالانتشار الزامي است ولی در شركت با مسئوليت محدود اختياري است .
 7. شرايط قطعیت حد نصاب در مجامع عمومي در شركت سهامي خاص آسان تروبا توجه به نوع شرکت  در شركت با مسئوليت محدود سخت تر است.
 8. در شركت سهامي خاص اداره مجامع عمومی  بوسیله هيات رئيسه اي متشکل از يك نفر رئيس و دو نفر ناظر و يك نفر منشي كه از بين سهامداران انتخاب مي شوند خواهد بود.  اداره مجامع عمومي شركت در شرکت با مسئولیت محدود  توسط هيات نظارت  در صورتي  كه تعداد شركاي آن از ١٢ نفر بيشتر باشد  انجام خواهد شد.
 9. در هر دو شرکت  افزايش سرمايه اختياري است .
 10. در شركت سهامي خاص سرمایه به سهام تقسيم شده و مسئوليت صاحبان سهام  به مبلغ سهام آنها محدود است  در شركت با مسئوليت محدود سرمایه به سهام يا مقدارسهام تقسيم نمي شود و شركا به نسبت سرمايه خود در شركت مسئولیت دیون وتعهدات را عهده دار می باشند.
 11. در شركت سهامي خاص مدیران حتما بايد سهامدار باشند یا تعداد سهام وثيقه که در اساسنامه مقرر شده را تهيه و به صندوق شركت تحویل دهند  در شركت با مسئوليت محدود مدیران بصورت دارای مسئولیت يا غير مسئول كه از بين شركا يا خارج ازشرکا انتخاب مي شوند وظيفه خود را انجام خواهند داد.
 12. در شركت سهامي خاص تقسیم کردن سود با توجه به تعداد سهام می باشد و در شركت با مسئوليت محدود با توجه به سرمايه شركا تقسيم خواهد می شود و در شركت با مسئوليت محدود مي توانند  براي  تقسيم سود در اساسنامه طریق دیگری در نظر بگیرند.
 13. Nر شركت سهامي خاص حق رای به تعداد سهام بستگی دارد و در شركت با مسئوليت محدود با توجه به سرمايه خواهد بود.
 14. زمان اورده غير نقدي سهم شرکا در شركت با مسئوليت محدود بوسیله شركا انجام می پذیرد  در اين مورد شرکا داراي مسئوليت مي باشند زمان آورده غير نقدي در شركت سهامي خاص را کارشناس رسمي دادگستري مشخص خواهد کرد.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

سرعت و دقت بالا

وکیل ثبت شرکت

 

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  بخشنامه شماره 96/62813 مورخ 1396/03/31

  در خصوص لزوم رعایت دقیق مقررات مربوط به تبدیل نوع شرکت از سهامی خاص به عام ( موضوع مواد 278 و 279 لایحه اصلاحی قانون تجارت)

 • 21 فروردین

  وکیل همراه مشاور

  برترین وکلای ما در هر لحظه و هر زمان با شما در ارتباط خواهند بود

آخرین نظرات کاربران

 • علی قربانی

  ممنون از مشاوره ی دقیق شما

 • امید کیاخواه

  باید گفت برترین وکلای ثبت شرکت در تهران در مجموعه ی شما قراردارند.

دسترسی سریع

 • ثبت شرکت در کرج 
 • ثبت برند در کرج