از انجایی که هیات مدیره و سهامداران مدیران شرکت های سهامی خاص را انتخاب می کنند پس از انتخاب، اداره تمامی کارها را مدیری که انتخاب شده بر عهده خواهد داشت و سهامداران نمی توانند در مسائل مربوط به شرکت دخالت نمایند.

انتخاب و عزل مدیر عامل شرکت

اعضای هیات مدیره نمیتوانند مستقیما، وارد امور اجرایی شوند ، مدیرعامل از جانب اعضای هیات‌مدیره انتخاب می‌شود و تصمیمات  هیات‌مدیره، بوسیله  مدیرعامل اجرایی می‌شود.

از وظایف مدیر عامل شرکت مدیریت کردن  شرکت و انجام امور اجرایی است و مدیرعامل شرکت است که مصوبات و تصمیمات را اجرا می کند.

این امکان وجود دارد که  مدیرعامل شرکت سهامی، از  سهامداران  نباشد. یعنی حتما نباید از بین سهامداران مدیر عامل شرکت انتخاب گردد. از انجایی که کار مدیرعامل نیاز به مهارت و تخصص دارد این امکان وجود دارد که شخصی توانمند برای انجام دادن امور شرکت  در میان سهامداران نباشد.

اما به این منظور باید حائز رای اکثریت باشد.کسی که شخصی را انتخاب می‌کند، اختیارات او را نیز تعیین می‌کند،طبق این قاعده، اختیارات مدیرعامل را نیز هیات‌مدیره انتخاب می‌کند.

نکته قابل توجهی  وجود دارد و ان این است که امکان دارد مدیر عامل شرکت عضو هیات مدیره هم باشد و رئیس هیات مدیره هم می تواند مدیرعامل شرکت باشد. کسی که انتخاب می شود باید بیشترین رای را کسب کرده باشد.وقتی شخصی کسی را به عنوان مدیرعامل انتخاب می نماید اموری که به او مربوط می شود را نیز معین می کند.براساس این اصول هیات مدیره مسئول تعیین نمودن اختیارات مدیر عامل می باشد.

شرایط انتخاب مدیرعامل

افرادی که نمیتوانند به عنوان مدیر عامل انتخاب شوند به شرح ذیل می باشد:

-می توان شخصی را به عنوان مدیر عامل گزینش نمود  که دارای کاستی ها و مانع های قانونی نباشد. شایان ذکر است که اشخاص مفلس و افرادی که ورشکسته شده اند صلاحیت عنوان مدیر عامل را ندارند.

-اشخاصی که دارای سو پیشینه  مالی مانند کلاهبرداری.خیانت در امانت.اختلاس و فریب کاری در معاملات می باشند نمی توانند به عنوان مدیرعامل باشند.

-شخصی که بعنوان بازرس فعالیت می کند به صورت همزمان نمی تواند مدیر عامل باشد.زیرا دو مقام بازرس و مدیرعامل در مقابل یکدیگرند و وظیفه بازرس کنترل کردن و بازرسی مقام مدیرعامل می باشد. تا وقتی که بازرس در این مقام فعالیت می کند این قابلیت را ندارد که به عنوان مدیر عامل شرکت انتخاب شود.

مراحل عزل مدیر عامل

به همان صورتی که مدیر عامل توسط هیات مدیره انتخاب می شود هیات مدیره می تواند مدیر عامل را بر کنار کند و مجمع عمومی سهامداران عادی و فوق‌العاده حق  ندارند  به صورتمستقیم برای برکناری اقدام کنند.

این امکان وجود دارد که مدیرعامل عملی را انجام دهد که به نفع شرکت نباشد. در این صورت در مواد ۱۴۲ و ۱۴۳ لایحه قانونی اصلاح قسمتی از قانون تجارت به صورت واضح  بیان شده است  که اگر در اثر تقصیر مدیرعامل یا اعضای هیات ‌مدیره، ضرری به شرکت وارد شود که ناشی از تخلف مدیرعامل از مقررات قانونی یا اساسنامه شرکت یاا مصوبات ‌مجمع عمومی باشد، مدیرعامل باید آن را جبران کند.

شایان ذکر است که  مدیرعامل در درجه اول  باید طبق قانون و مقررات سپس براساس مصوبات مجمع عمومی سهامداران (عادی یا فوق‌العاده) عمل کند و سپس تابع مقررات هیات‌ مدیره باشد  و باید از آن پیروی کند ، حتی اگر نظری متفاوت داشته باشد.

باید بیان کرد  که رابطه مدیر عامل با شرکت، رابطه ای به صورت کارفرما و کارگر می باشد و از نظر حقوق کار، «مدیرعامل» کارگر شرکت محسوب می‌شود و باید از قانون و مقررات پیروی کند و مطیع قانون باشد.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

سرعت و دقت بالا

وکیل ثبت شرکت

 

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  بخشنامه شماره 96/62813 مورخ 1396/03/31

  در خصوص لزوم رعایت دقیق مقررات مربوط به تبدیل نوع شرکت از سهامی خاص به عام ( موضوع مواد 278 و 279 لایحه اصلاحی قانون تجارت)

 • 21 فروردین

  وکیل همراه مشاور

  برترین وکلای ما در هر لحظه و هر زمان با شما در ارتباط خواهند بود

آخرین نظرات کاربران

 • علی قربانی

  ممنون از مشاوره ی دقیق شما

 • امید کیاخواه

  باید گفت برترین وکلای ثبت شرکت در تهران در مجموعه ی شما قراردارند.

دسترسی سریع

 • ثبت شرکت در کرج 
 • ثبت برند در کرج