شرکت سهامی به دو صورت شرکت سهامی خاص و شرکت سهامی عام تقسیم می گردد به موجب همین امر وکیل ثبت شرکت ها در این مقاله تلاش و کوشش نموده است تا در خصوص مدارک مورد نیاز جهت ثبت شرکت سهامی خاص در تهران مطالبی را به متقاضیان محترم ثبت شرکت سهامی خاص در تهران ارائه نماید لطفا تا انتهای مقاله ما را همراهی کنید.

شرکت سهامی خاص چیست؟

شرکت سهامی خاص در حوزه شرکت های سهامی می باشند .شکل حقوقی شرکت هایی که بزرگ و به صورت صنعتی و تجاری می باشند مانند ذوب آهن،صنایع شیمیایی و الکتریکی،شرکت های بیمه و حمل و نقل،صنایع استخراج ذغال سنگ و تولید فولاد و موارد نفتی را معمولا شرکت سهمی خاص تشکیل می دهد.شرکت های سهامی خاص برای آن که تاسیس شوند به سرمایه های بسیاری احتیاج دارند و می توانند با صدور اوراق بهادار و اوراق قرضه سرمایه های مورد نیاز خود را از اندوخته و پس انداز های مردم و بعضی از سازمان ها از قبیل:شرکت های بیمه،بانک ها و شرکت های سرمایه گذاری تامین کنند.

در شرکت های سهامی خاص که بزرگ می باشند اوراق بهادار به راحتی و به آسانی قابل نقل و انتقال می باشد و از اشخاص پس انداز کننده با قبول خطر مالی کمتری( در حد مبلغ اسمی) مطوئن می باشند که هر وقت می توانند اورا بهادار مذکور را خریداری نمایند و پس از آن آن ها را به دیگران انتقال دهند و یا در بازار بورس بفروشند.

انواع شرکت های تجارتی

شرکت های تجارتی یا شرکت های بازرگانی بر هفت نوع اند که عبارتند از :

 1. شرکت سهامی.
 2. شرکت با مسئولیت محدود.
 3. شرکت تضامنی.
 4. شرکت مختلط غیر سهامی.
 5. شرکت مختلط سهامی.
 6. شرکت نسبی.
 7. شرکت تعاونی تولید و مصرف.

مدارک لازم جهت ثبت شرکت سهامی خاص در تهران

مطابق ماده 20ل.ا.ق.ت به منظور تاسیس و راه اندازی شرکت سهامی خاص در تهران مدارکی که در ذیل ذکر شده است بایستی به اداره ثبت شرکت ها ارائه گردد:

 1.   اساسنامه شرکت سهامی خاص که بایستی به امضای سهامداران رسیده باشد در دو جلد ارائه گردد.
 2. اظهارنامه شرکت سهامی خاص، در دو برگ تکمیل گردد و ذیل اظهارنامه توسط کلیه ی سهامداران به امضا برسد.
 3. فرم تعیین نام به ترتیب اولویت نام های پیشنهادی و هم چنین فیش واریزی ارائه گردد.
 4. ارائه گواهی بانکی مبنی بر پرداخت سرمایه تعهدی ( حداقل 35% سرمایه ) همراه با فیش واریزی از الزامات است.
 5.  ارائه مجوز در صورت نیاز بنا به اعلام کارشناس اداره ثبت شرکت ها الزامی می باشد
 6. رونوشت برابر اصل شناسنامه کلیه سهامداران و بازرسین ارائه گردد.
 7.  رونوشت کارت ملی ارائه گردد.
 8.  در دو رونوشت صورت جلسه مجمع عمومی موسسین که به امضاء سهامداران و بازرسین رسیده باشد ارائه گردد.
 9.  در دو رونوشت صورت جلسه هیئت مدیره که به امضاء مدیران منتخب مجمع رسیده باشد ارائه گردد.
 10. اصل وکالتنامه وکیل دادگستریچنانچه ثبت شرکت توسط وکیل صورت پذیرد بایستی ارائه گردد.

تذکر : کلیه شرکت های سهامی خاص موظفند یک جلد دفتر سهام جهت ثبت سهام شرکت تهیه نمایند و تغییرات سهام نیز طبق مقررات در آن ثبت گردد.

مراحل ثبت شرکت سهامی خاص در تهران

متقاضیان ثبت شرکت سهامی خاص در تهران بایستی به سامانه اینترنتی http://irsherkat.ssaa.ir  مراجعه نمایند و درخواست ثیت و تاسیس شرکت یا موسسه غیر تجاری کنند.برای ثبت شرکت سهامی خاص در تهران. در مرحله اول شما بایستی اطلاعاتی نظیر اطلاعات متقاضی، نام شرکت، موضوع شرکت، آدرس دفتر مرکزی شرکت، سرمایه اولیه شرکت، اشخاص شرکت، سهام و سرمایه هر شخص، سمت اشخاص، ارتباط ما بین اشخاص، شعب شرکت، روزنامه و سال مالی، متن صورتجلسه، درج متن اظهارنامه و اساسنامه شرکت، را وارد نمایید.پس از درج اطلاعات خواسته شده در سامانه، باید منتظر بمانید تا کارشناس مربوطه اطلاعات شما را مورد ارزیابی قرار دهد و در صورتی که هیچ نقص و ایرادی در اطلاعات وارد شده وجود نداشته باشد، بایستی بنا به درخواست اداره ثبت شرکت ها مدارک را به این اداره ارسال نمایید.در این مرحله شما باید یک پرینت از اوراق چاپی در سامانه تهیه نمایید و به امضاء سایر اعضای شرکت برسانید. سپس مدارک لازم را از طریق پست به صورت سفارشی به آدرس مذکور در تاییدیه پذیرش ارسال کنید. پس از ارسال پستی، باید شماره مرسوله را در سامانه اداره ثبت شرکت ها وارد نمایید.در صورت عدم وجود نقص در مدارک تقدیمی، کارشناس مربوطه نسبت به تهیه پیش نویس آگهی ثبت اقدام می کند. در این صورت شخص متقاضی باید با همراه داشتن اصل شناسنامه و کارت ملی برای اخذ مدارک ثبتی و همچنین امضاء ذیل دفاتر به اداره ثبت شرکت ها مراجعه نماید.پس از تأیید تمامی مراحل و دریافت شماره ثبت، بایستی آگهی ثبت شرکت را در روزنامه رسمی به ثبت برسانید.که در این صورت هزینه انتشار آگهی به صورت اینترنتی پرداخت می شود.پس از درج آگهی در روزنامه رسمی شما می توانید فعالیت خود را رسما ً آغاز نمایید.

در جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مراحل تغییر نام شرکت در تهران به مقاله آن مراجعه نمایید و اطلاعات لازم را کسب نمایید.

در انتها خاطر نشان می شویم که در صورت مواجه شدن با هر سوال یا مسئله ای با مشاوران و کارشناسان وکیل ثبت شرکت ها در ارتباط باشید.

از همراهی شما عزیزان صمیمانه سپاسگزاریم.

سرعت و دقت بالا

وکیل ثبت شرکت

 

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  بخشنامه شماره 96/62813 مورخ 1396/03/31

  در خصوص لزوم رعایت دقیق مقررات مربوط به تبدیل نوع شرکت از سهامی خاص به عام ( موضوع مواد 278 و 279 لایحه اصلاحی قانون تجارت)

 • 21 فروردین

  وکیل همراه مشاور

  برترین وکلای ما در هر لحظه و هر زمان با شما در ارتباط خواهند بود

آخرین نظرات کاربران

 • علی قربانی

  ممنون از مشاوره ی دقیق شما

 • امید کیاخواه

  باید گفت برترین وکلای ثبت شرکت در تهران در مجموعه ی شما قراردارند.

دسترسی سریع

 • ثبت شرکت در کرج 
 • ثبت برند در کرج