اشخاصی که جهت ارائه و انجام فعالیت های خود به منظور ثبت شرکت مبادرت می کنند از 7 نوع شرکتی که به وسیله قانون در نظر گرفته شده است می توانند یکی را انتخاب  نمایند. نمونه ای از شرکت ها، شرکت های سهامی هستند.

به صورت کلی شرکت های سهامی به دو دسته تقسیم می شوند : شرکت های سهامی که سرمایه آن ها به طور کامل به وسیله موسسین شرکت تهیه و فراهم می شود که به آنها شرکت های سهامی خاص گفته می شود؛ و دسته دوم شرکت های سهامی می باشند که سرمایه آن ها با شراکت عموم مردم و به وسیله فروش سهام به آن ها همراه با موسسین مهیا و فراهم می شود و به این گونه از شرکت ها شرکت های سهامی عام گفته می شود.

شرکت سهامی خاص

شرکت سهامی خاص شرکتی می باشد که همه ی سرمایه آن توسط موسسان فراهم می شود مجمع عمومی در شرکت سهامی خاص وجود ندارد هم چنین در شرکت سهامی خاص اعلامیه پذیره نویسی وجود ندارد و در هنگام تاسیس 35درصد از سرمایه باید در حساب مخصوصی سپرده گردد.

وکیل ثبت شرکتها دارای دپارتمان باتجربه در زمینه ثبت شرکت می باشد هم اکنون می توانید تماس حاصل نمایید.

در بیشتر مواقع شرکت های سهامی عام در مواردی تاسیس و راه اندازی می شوند که موسسین قصد انجام فعالیت های بزرگی را در عرصه ملی داشته باشند و برای فراهم نمودن سرمایه مورد نیاز به فروش سهام شرکت مبادرت می نمایند.

شرکت های سهامی خاص به منظور ارائه و انجام کلیه فعالیت های مجاز قابلیت به ثبت رسیدن را ندارند.

شرایطی که دربردارنده ثبت شرکت سهامی خاص می باشد سبب شده است تا اداره ها و اعضای مختلفی اعم از دولتی یا خصوصی همکاری های بیشتری را با این شرکت ها نموده و تسهیلات بیشتری را در اختیار این اشخاص قرار دهند.

شرایط بازرس برای ثبت شرکت سهامی خاص

شرکت سهامی خاص از 3 سهامدار و 2 بازرس که دربردارنده بازرس اصلی و بازرس علی البدل می باشند تشکیل شده است. در شرکت های سهامی خاص اعضای هیئت مدیره از میان سهامداران انتخاب می شوند و هرکدام یک از اعضای هیئت مدیره می بایست حداقل دربردارنده یک سهم از کل سهام شرکت باشند.

به دلیل این که بیشتر شرکت های سهامی خاص دربردارنده  گستردگی های بیشتری می باشد رسیدگی به کارهای مالی و حساب های شرکت به حضور بازرسین نیازمند می باشد.

مجمع عمومی عادی یکی از رکن های تصمیم گیرنده در شرکت ها می باشد که از گرد همایی  سهامداران شرکت تشکیل می گردد. عهده دار انتخاب و معرفی بازرسین مجمع عمومی عادی است که این امر بایستی  هر سال تکرار شود و بازرسین می توانند به منظور دوره های بی شمار و پی درپی در مقام خود باقی بمانند.

همان گونه که ذکر گردید عهده دار رسیدگی به حساب های شرکت بازرسین می باشند و هم چنین بازرسین عهده دار بررسی و ارزیابی رعایت حقوق صاحبان سهام می باشند . این اشخاص قادر می باشند در هر زمانی که نیاز باشد اسنادی که لازم است را دریافت کنند و آن ها را  در اختیار داشته باشند. یکی از مهم ترین و بااهمیت ترین مواردی که بازرسین در آن نقش اساسی دارند تهیه و تنظیم و تصویب ترازنامه سود و زیان در شرکت می باشد که بعد از تصدیق و تایید، به نهاد مربوطه ارائه می گردد ؛ بنابراین هر ترازنامه ای که از جانب بازرسین خوانده و تایید نشده باشد مقبولیت قانونی ندارد.

نکته هایی که مجمع عمومی عادی بایستی در انتخاب بازرسین به آن ها توجه داشته باشد به شرح ذیل می باشد:

 1. بازرسین نبایستی شامل  ممنوعیت قانونی به منظور فعالیت در این عرصه داشته باشند به این معنی که مرتکب جرمی شده باشند که دربردارنده محرومیت باشند.
 2. مدیرعامل و مدیران شرکت این قابلیت را ندارند تا  به عنوان بازرسین شرکت انتخاب شوند.
 3. نزدیکان و بستگان مدیران و مدیرعامل شرکت هم نمی توانند به عنوان بازرس انتخاب شوند.
 4. بازرس یا بازرسین شرکت حق رای ندارند ولی قادر می باشند در جلسه های شرکت حضور داشته باشند و هم چنین بازرسین در معامله هایی که به اسم شرکت انجام می شود نمی توانند هیچ گونه دخالتی به صورت مستقیم داشته باشند.

در شرکت های سهامی خاص مدت زمان فعالیت بازرسین یک سال مالی می باشد. نکته مهم در این رابطه  این می باشد که یک سال فعالیت بازرسین مطابق سال مالی شرکت است و هیچ گونه ارتباطی با سال شمسی ندارد که گاهی سبب به وجود آمدن اشتباه در اشخاص می گردد.

شرکت های با مسئولیت محدود هم  قادر می باشند.بازرس یا بازرسینی را به منظور شرکت انتخاب و معرفی کنند که این امر می بایست به واسطه صورتجلسه ای به اداره ثبت شرکت ها ابلاغ شود.

شرکت های مختلف قادر می باشند از موسسه ها یا شرکت هایی که خدمات حسابرسی، حسابداری و بازرسی را انجام می دهند به عنوان بازرسین خود از آن ها استفاده کنند.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت شرکت سهامی خاص

 1. دو فتوکپی از اظهارنامه کامل شده ارائه گردد.
 2. دو فتوکپی از اساسنامه کامل شده ارائه گردد.
 3. فرم تعيين نام به ترتيب اولويت نام هاي پيشنهادی کامل شود و فیش واریزی ارائه گردد.
 4. اصل گواهی بانکی مبنی بر پرداخت سرمايه تعهدی حداقل 35% از سرمايه همراه با فيش واريزی ارائه گردد.
 5. اصل مجوز فعاليت از مراجع ذيربط در مواردی که  ثبت موضوع به مجوز نياز داشته باشد ارائه گردد.
 6. فتوکپی برابر با اصل مدارک احراز هويت سهامداران، مديران و بازرسان ارائه گردد.
 7. اصل گواهي عدم سوءپيشينه جهت اعضاء هیأت مديره، مديرعامل و بازرسان ارائه گردد.
 8. دو فتوکپی از صورتجلسه مجمع عمومي موسسين ارائه گردد.
 9. دو فتوکپی از صورتجلسه هيأت مديره کامل شده ارائه گردد.
 10. ارائه اصل وکالتنامه وکيل دادگستري چنانچه ثبت شرکت توسط وکيل صورت پذيرد الزامی است.

سرعت و دقت بالا

وکیل ثبت شرکت

 

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  بخشنامه شماره 96/62813 مورخ 1396/03/31

  در خصوص لزوم رعایت دقیق مقررات مربوط به تبدیل نوع شرکت از سهامی خاص به عام ( موضوع مواد 278 و 279 لایحه اصلاحی قانون تجارت)

 • 21 فروردین

  وکیل همراه مشاور

  برترین وکلای ما در هر لحظه و هر زمان با شما در ارتباط خواهند بود

آخرین نظرات کاربران

 • علی قربانی

  ممنون از مشاوره ی دقیق شما

 • امید کیاخواه

  باید گفت برترین وکلای ثبت شرکت در تهران در مجموعه ی شما قراردارند.

دسترسی سریع

 • ثبت شرکت در کرج 
 • ثبت برند در کرج