حلال در لغت و در معنایی که در لحظه اول، پس از شنیدن کلمه در ذهن برایمان تداعی میکند، مباح بودن و پاکیزگی است و به دور از هرگونه آلودگی و ریا و فریب و حرام بودن را در ذهن می نشاند. اصولا واژه حلال برای مسمانان در هر زمینه ای کاربرد دارد، به ویژه در زمینه نوشیدنی ها و خوراکیها.

حال در رابطه با گواهی حلال میتوان اینگونه بیان نمود که گواهی حلال، یا نشان حلال، مهر تأییدی بر غیر حرام بودن کالا و محصول، در تمامی پروسه تهیه، توزیع، و فروش آن میباشد.

شایان ذکر است، مبحث محصول و خدمات حلال دارای وسعت جهانی است و از آنجایی که ورود محصولات و مواد غذایی با این نشان در کشورهای غیر اسلامی نیز در حال رشد چشمگیری است نمایان کننده این موضوع است که تنها افراد مسلمان جهان را در بر نمیگیرد.

 حتی برای همه افراد غیر مسلمان نیز مورد توجه و درخواست میباشد درست است که این علامت و گواهی از سمت کشورهای اسلامی به جهان شناسانده شده، لیکن در حال حاضر این گواهی از سوی جامعه جهانی غیر مسلمان  نیز مورد استقبال بالایی قرار گرفته است. با وجود اینکه داشتن گواهینامه جهانی ایزو یک مزیت به شمار میرود چنانچه فعالان اقتصادی در اندیشه آینده برتر برند اقتصادی خویش هستند پیشنهاد میشود برای اخذ نشانن حلال اقدام نمایند.

توسعه همكاري صنعت حلال خلاقانه میباشد و به واسطه ی دولت مالزي برای  ضمانت توسعه جامع و يكپارچه صنعت ملي حلال که از راه وزارت دارايي دولت مالزي در ۱۸ سپتامبرسال  ۲۰۰۶ تاسيس شده است و اخيرا تحت نظارت وزارت صنعت و تجارت بين المللي مالزي قرار گرفته است.  توسعه صنعت نشان حلال از جمله مشاغلی میباشد  كه مايل هستند در بازار جهاني حلال شركت نمایند حمایت مي كند.

مواردی که نشان حلال شامل آنها میباشند
 • غذا
 • دارو
 • مواد بهداشتی
 • مواد آرایشی
 • توریسم و موسسه های مالی

مراحل اخذ یا ثبت نشان حلال در تهران

 • تقاضا، بصورت تکمیل فرم مخصوص و پرداخت هزينه
 • بازرسي از محل و نمونه برداري و بررسی و تجزيه و تحليل:
 • ارسال گواهی و آنالیز (در صورت استفاده از گواهی برند حلال و آنالیز از اسانس، ژلاتین و امولسیفایر)
 • در این مرحله کارشناسان.... زمان بازدید از کارخانه را به نماینده شرکت اعلام و شرکت نیز موظف است در موعد مقرر هماهنگی لازم برای بازدید از کارخانه را بعمل آورد. همچنین نماینده شرکت میبایستی در موعد معین شده و در صورت نیاز به آزمایش محصول، امکان آزمایش محصول مورد نظر را برای کارشناسان اعلامی این موسسه فراهم نمایند. و بدیهی است که هزینه سفرهای درون و بین شهری، اقامت، آزمایشگاه، بازرسی، بررسی و آنالیز و مهیا نمودن گزارش توسط شرکت درخواست کننده باید پرداخت گردد.
 • زمانی که بازدید انجام شد و نتیجه گزارش مورد نظر مثبت بود، بایستی نامه هزینه ای که شامل حق عضویت، صدور گواهی نشان جهانی حلال، تحقیقات، و همچنین تبلیغ یکساله در سایت کسب حلال برای شرکتی که در خواست نشان حلال را دارد ارسال میگردد. 
 • پس از بازدید و در صورت مثبت بودن گزارش، نامه هزینه ای شامل :حق  عضویت،تحقیقات، صدور گواهی نشان جهانی حلال و تبلیغ ۱ ساله بر روی سایت کسب حلال برای  شرکت مربوطه فرستاده میشود.

* نکته قابل توجه این که، همزمان با ارسال نامه هزینه به درخواست کننده نشان حلال، مبلغ 2000000 ریال که به منظور تشکیل پرونده و بازدید از کارخانه دریافت میگردد که این مبلغ از هزینه نهایی کسر و منظور میگردد.

 • اظهار نظر و تائيد واجد شرايط بودن و صدور گواهي.

مدارک مورد نیاز برای اخذ نشان حلال و یا ثبت برند حلال در تهران

 1. ارائه برند شرکت
 2. ارائه پروانه استاندارد اجباری
 3. ارائه پروانه بهره برداری وزارت صنایع
 4. ارائه گواهینامه های بین المللی و ایزوها از جمله استانداردهای ۲۲۰۰۰ .۹۰۰۱٫
 5. ارائه پروانه بهره برداری بهداشت
 6. ارائه پروانه بهداشت و ومجوز ناظر شرعی در مورد کشتارگاهها
 7. ارائه پروانه دکتر دامپزشک در مورد کشتارگاهها
 8. ارائه ثبت شرکت
 9. ارائه پروانه ساخت محصولات
 10. فهرست  تولید و بسته بندی، بصورت قید نام هر یک از محصولات و میزان تولید هر کدام
 11. ارسال اسامی ترکیبات اصلی و افزودنی های محصولات و منبع تهیه هر کدام از آن ها ، به بیانی فرآیند تولید هر بخش و منابع آب استفاده شده و مدارک مربوطه

مزایای اخذ گواهی حلال

 گواهی حلال به مصرف کنندگان مسلمان نسبت به حلال بودن و هم چنین سلامت محصول اطمینان می دهد.از سایر مزایای اخذ گواهی حلال می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 1. دستیابی به بازارهای مصرف مسلمانان .
 2. جهانی شدن و ایجاد مزیت رقابتی در صادرات.
 3. بهبود سیستم مدیریت .
 4. فروش بیشتر به دلیل اعتبار برند ( نام تجاری معتبر نشانه ای از موقعیت و موضوع محصول آن ، ریسک های درک شده کمتر توسط مصرف کنندگان و هزینه های پایین مصرف کنندگان برای جمع آوری و پردازش اطلاعات برای تصمیم گیری می باشد).

لازم به توضیح است ، تمامی مراجع قانونی کشور که در ارتباط با زنجیره غذایی هستند می توانند از این استاندارد استفاده نمایند.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

سرعت و دقت بالا

وکیل ثبت شرکت

 

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  بخشنامه شماره 96/62813 مورخ 1396/03/31

  در خصوص لزوم رعایت دقیق مقررات مربوط به تبدیل نوع شرکت از سهامی خاص به عام ( موضوع مواد 278 و 279 لایحه اصلاحی قانون تجارت)

 • 21 فروردین

  وکیل همراه مشاور

  برترین وکلای ما در هر لحظه و هر زمان با شما در ارتباط خواهند بود

آخرین نظرات کاربران

 • علی قربانی

  ممنون از مشاوره ی دقیق شما

 • امید کیاخواه

  باید گفت برترین وکلای ثبت شرکت در تهران در مجموعه ی شما قراردارند.

دسترسی سریع

 • ثبت شرکت در کرج 
 • ثبت برند در کرج