از اجتماع سهامداران شرکت مجمعی به نام مجمع عمومی موسس تشکیل می گردد.در اساسنامه شرکت مقررات مربوط به حضور عده لازم برای تشکیل مجمع عمومی و آراء لازم به منظور تصمیم گیری مشخص خواهد شد مگر آنکه به سبب قانون برای آن تکلیف خاصی مشخص شده باشد.

انواع مجامع عمومی

از آنجایی که مجمع عمومی مهم ترین و با اهمیت ترین رکن شرکت می باشد با توجه به ماده73 قانون تجارت مشتمل بر انواعی به شرح ذیل می باشد:

 1. مجمع عمومی موسس.
 2.  مجمع عمومی عادی .
 3.  مجمع عمومی فوق العاده .

مجمع عمومی موسس چیست؟

برای آن که شرکت سهامی تاسیس و تشکیل شود بایستی مجمعی به نام مجمع عمومی موسس تشکیل گردد.شایان ذکر است که در شرکت های سهامی خاص تشکیل مجمع عمومی موسس الزامی نمی باشد و در این میان تنها شرکت سهامی عام تشکیل آن را الزامی و ضروری دانسته است ولی در عمل شرکت های سهامی خاص هم مجمع عمومی موسس را تشکیل می دهند.

هنگامی که جلسه مجمع عمومی تشکیل می شود موسسین و پذیره نویسان حق دارند حضور داشته باشند و رای بدهند و هر سهم دارای یک رای می باشد.ابتدا توسط یک نفر رئیس سنی که از میان حاضران انتخاب می شود اداره می گردد پس از آن به انتخاب هیات رئیسه که مرکب از یک رئیس ،یک منشی و دو نفر ناظر می باشد میادرت می شود.انتخاب به اکثریت نسبی صورت می گیرد. رییس مجمع و ناظران از میان موسسین و پذیره نویسان انتخاب می شوند ، اما این امکان وجود دارد که منشی جلسه از بین آن ها نباشد.

وظایف مجمع عمومی موسس

 1. رسیدگی به گزارش موسسین و تصویب آن و رسیدگی به کلیه اوراق سهام و پذیره نویسان.
 2. احراز پذیره نویسی کلیه سهام شرکت و اطمینان از پرداخت اقلاَ 35 درصد از تعهدات پذیره نویسان .
 3. رسیدگی آورده های غیر نقدی و مزایای مطالبه شده موسسین .
 4. تصویب اساسنامه شرکت و در صورت لزوم ، اصلاح آن .
 5.  انتخاب اعضای اولین هیات مدیره و انتخاب اولین بازرس یا بازرسان ( اعم از اصلی و علی البدل ) به تعداد و شرایط و به مدت مقرر در اساسنامه مصوب ( انتخاب اعضای هیات مدیره و بازرس یا بازرسان بعدی با مجمع عمومی عادی خواهد بود ) . چون برای ثبت شرکت لازم است که شرکت دارای هیات مدیره و بازرس یا بازرسان بوده و اسامی و مشخصات و اعلام قبولی اعضای هیات مدیره و بازرس یا بازرسان جزو مدارک دیگر به مرجع ثبت شرکت تسلیم گردد ، لاجرم باید انتخاب آن ها به وسیله مجمع عمومی موسسین انجام گیرد.
 6.  تعیین روزنامه کثیرالانتشاری که هر گونه دعوت و اطلاعیه بعدی برای صاحبان سهام ، تا تشکیل مجمع عمومی سالانه ، در آن منتشر خواهد شد.

مطابق تبصره ماده 17 لایحه اصلاح قانون تجارت ، هر گونه دعوت و اطلاعیه برای صاحبان سهام ، تا تشکیل مجمع عمومی عادی سالیانه ، علاوه بر روزنامه کثیرالانتشار مزبور ، در روزنامه کثیرالانتشار دیگری که از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد تعیین می شود ، درج و نشر خواهد شد.
مطابق ماده 74 لایحه قانونی ، مجمع عمومی موسسین ،نخست به گزارش موسسین شرکت رسیدگی می کند و در صورت لزوم آن را تصویب می نماید. سپس ضمن احراز پذیره نویسی کلیه سهام شرکت و تادیه مبلغ لازم به تصویب طرح اساسنامه شرکت و در صورت لزوم به اصلاح آن مبادرت می ورزد. سرانجام مجمع مذکور ، اولین مدیران و بازرسان یا بازرس شرکت را انتخاب و روزنامه کثیرالانتشاری برای آگهی های بعدی شرکت تعیین می نماید.

متقاضیان محترم در جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص تمدید کارت بازرگانی به مقاله آن مراجعه نمایید و اطلاعات لازم را کسب نمایید.

وکیل ثبت شرکت ها مفتخر است مشاور امور ثبتی شما بزرگواران باشد.چنانچه در هر کدام یک از مراحل ثبتی با سوال یا مسئله ای مواجه شدید با مشاوران و کارشناسان وکیل ثبت شرکت ها در ارتباط باشید.

از همراهی شما عزیزان صمیمانه سپاسگزاریم.

سرعت و دقت بالا

وکیل ثبت شرکت

 

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  بخشنامه شماره 96/62813 مورخ 1396/03/31

  در خصوص لزوم رعایت دقیق مقررات مربوط به تبدیل نوع شرکت از سهامی خاص به عام ( موضوع مواد 278 و 279 لایحه اصلاحی قانون تجارت)

 • 21 فروردین

  وکیل همراه مشاور

  برترین وکلای ما در هر لحظه و هر زمان با شما در ارتباط خواهند بود

آخرین نظرات کاربران

 • علی قربانی

  ممنون از مشاوره ی دقیق شما

 • امید کیاخواه

  باید گفت برترین وکلای ثبت شرکت در تهران در مجموعه ی شما قراردارند.

دسترسی سریع

 • ثبت شرکت در کرج 
 • ثبت برند در کرج