شرکت با مسئولیت محدود

شرکت با مسئولیت محدود شرکتی می باشد که میان دو یا چند نفر به منظور کارهای تجارتی تشکیل شده است.در شرکت با مسئولیت محدود سرمایه و دارایی به سهام و یا قطعات سهام تقسیم نمی شود و تنها تا اندازه ای که به شرکت آورده اند در برابر قروض و دیون شرکت مسئول می باشد.در اسم شرکت با مسئولیت محدود باید عبارت با مسئولیت محدود ذکر شود هم چنین اسم شرکت نباید ضمانت کننده اسم هیچ کدام یک از شرکا باشد در صورتی که غیر از این باشد شریکی که اسم او در اسم شرکت قید شده باشد در برابر اشخاص ثالث مسئولیت تضامنی دارد.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت شرکت با مسئولیت محدود

 1. کارت ملی برابر اصل کلیه سهامداران ارائه گردد.
 2. رونوشت  برابر اصل شناسنامه شرکاء و مدیران ارائه گردد.
 3. تقاضانامه ثبت شرکت با مسئولیت محدود در 2 برگ کامل شود و ذیل تقاضانامه توسط کلیه سهامداران به امضا برسد.
 4. شرکت نامه 2 در  برگ کامل شود و  ذیل شرکت نامه توسط کلیه سهامداران به امضا برسد.
 5. اساسنامه در 2 جلد  کامل شود و ذیل تمام صفحات آن توسط کلیه سهامداران امضا شود.
 6. صورت جلسه مجمع عمومی موسسین و هیئت مدیره باید در 2 رونوشت که به امضا سهامداران و بازرسین رسیده باشد ارائه گردد.
 7. در صورت نیاز مجوز باید اخذ و ارائه گردد.
 8. تاییدیه هیئت مدیره اشخاص حقوقی سهامدار،مبنی بر غیر دولتی بودن آن باید ارائه گردد.
 9. در صورتی که سهامداران و اعضا هیئت مدیره از میان اشخاص حقوقی می باشند، معرفی نامه نمایندگان و ارائه تصویر روزنامه رسمی آگهی تاسیس یا آخرین تغییرات آن الزامی می باشد.
 10. ارائه گواهی عدم سوءپیشینه برای کلیه اعضا الزامی است.

معایب شرکت با مسئولیت محدود

هرچند بلافاصله پس از تشکیل شرکت کل سهم الشرکه پذیره نویسی و پرداخت گردد اما ممکن است این پرداخت فرمالیته باشد.

برگه  اي به اسم سهم الشركه در شرکت با مسئولیت محدود صادر نمي شود وسهم الشرکه نیز به شکل اوراق بهادار با نام یا بی نام نمیتواند  منتشر شود لکن در شرکت سهامی عام سهام خرید و فروش می شود و مانعی ندارد و در شركت سهامي خاص چنانچه مدیران شرکت یا مجامع عمومی موافق با اين نقل و انتقال باشند صورت می گیرد.  

باید این مطلب را در نظر گرفت که شرکت با مسئولیت محدود شرکت شخصی می باشد یا خیر؟

شرکت مسئولیت جداگانه ای نسبت به شرکا دارد و مسئولیت شرکا به نسبت سرمایه ای می باشد که در شرکت دارد و خارج از آن مسئولیت دیگری بر عهده ندارد. چنانچه شرکت دچار ضرر گشته و ورشکسته شود طلبکاران تمامی طلب خود را نمی توانند دریافت کنند.شرکت با مسئولیت محدود معمولا بین افراد یک خانواده یا آشنایان شکل می گیرد و شخصیت شرکا در شرکت تاثیر گذار می باشد. شركت با مسئوليت محدود شرکت سرمایه می باشد و بنا به ماده ٩٥ ق.ت. :

عبارت (با مسئوليت محدود) باید در اسم شرکت آورده شود در غیر این صورت شرکت در قبال افراد ثالث به عنوان  شرکت تضامنی شناخته می شود و باید از مقررات آن پیروی کند. نام شرکا نباید در اسم شرکت وجود داشته باشد چراکه شریکی که نام او در شرکت آورده شده در برابر افراد ثالث به عنوان شریک ضامن در شرکت تضامنی شناخته می شود.

مسلماً شرکت با مسئولیت محدود تجاری می باشد و شرکا به نسبت سهم الشرکه مسئولیت بر عهده دارند.

شباهتها و تفاوتهای شرکت  سهامي خاص وبا مسئوليت محدود

 1. دست کم دو نفر شریک در شركت با مسئوليت محدود و دست کم سه نفر تعداد شرکا شرکت سهامی خاص می باشد.
 2. جهت ثبت شرکت با مسئولیت محدود دست کم۱ میلیون ریال سرمایه نیاز است.
 3. سی و پنج درصد سرمایه شرکت باید بصورت نقد در بانکی به حساب شرکت سپرده شود و ۶۵درصد باقی سرمایه توسط سهامداران تعهد شود . در این شرکت تمامی سرمایه به مدیر عامل تسلیم شود و مدیر عامل دریافت آن را تایید نماید و نیازی به تاییدیه بانکی مبنی بر صحت این کار نمی باشد.
 4. در شرکت سهامی خاص حضور بازر س اصلي وعلي البدل مورد لزوم است اما در شركت با مسئوليت محدود اجباری نمی باشد.
 5. زمان مديريت شركت سهامي خاص نهایتاً دو سال است که می توان آن را تمدید کرد  ولی در شركت با مسئوليت محدود رمان مدیریت محدودیتی ندارد و ولی این اختیار را دارند که در اساسنامه زمانی را برای مدیریت در نظر بگیرند.
 6. انتخاب روزنامه كثيرالانتشار جهت قید آگهی ها در شركت سهامي خاص اجباری می باشد.ولی در شرکت با مسئولیت محدود الزامی نمی باشد.
 7. در شركت سهامي خاص شرایط احراز حدنصاب در مجامع عمومی به سهولت انجام می شود وبا در نظر گرفتن نوع شرکت در شركت با مسئوليت محدود دشوار است‌.
 8. در شرکت سهامی خاص مجمع عمومي بوسیله ی هيات رئيسه اي متشکل از يك نفر رئيس و دو نفر بازرس و يك نفر منشي می باشد  كه از میان صاحبان سهام گزینش مي شوند اداره می شود. اداره مجامع عمومی در شركت با مسئوليت محدود چنانچه شرکای شرکت بیشتر از دوازده نفر باشد بر عهده ی هیات نظارت می باشد.
 9. افزودن سرمایه در  شركت سهامي خاص و با مسئوليت محدود بصورت اختیاری می باشد.
 10. در شركت سهامي خاص سرمایه به شکل سهام قسمت می شود وسهامداران به میزان مبلغ اسمی سهام خود در شرکت دارای مسئولیت می باشند. در شركت با مسئوليت محدود سرمایه به شکل سهام  قسمت نمی شود و مسئولیت شركا به مقدار سرمایه در شرکت در برابر بدهی می باشد.
 11. مديران در شركت سهامي خاص الزاما بايستي سهامدار بوده يا تعداد سهام وثيقه مقرر در اساسنامه را تهيه و به صندوق شركت بسپارند مديران در شركت با مسئوليت محدود بصورت موظف يا غير موظف كه از بين شركا يا از خارج انتخاب مي شوند انجام وظيفه خواهند نمود.
 12. در شركت سهامي خاص با توجه به مقدار سهام سود قسمت می شود و در شركت با مسئوليت محدود  سود شرکت با توجه به آورده شان به شرکت قسمت می شود. در شركت با مسئوليت محدود قادرند جهت قسمت کردن سود در اساسنامه روش دیگری در نظر بگیرند.
 13. در شركت سهامي خاص حق رای با توجه به مقدار سهام می باشد و در شركت با مسئوليت محدود با توجه به میزان سرمایه هر شریک.
 14.  هر شریک تقويم سهم الشركه غير نقدي را در شركت با مسئوليت محدود برعهده دارد  و در این رابطه شركا عهده دار مسئولیت هستند.کارشناس رسمی دادگستری تقويم آورده غير نقدي در شركت سهامي خاص را عهده دار است.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

سرعت و دقت بالا

وکیل ثبت شرکت

 

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  بخشنامه شماره 96/62813 مورخ 1396/03/31

  در خصوص لزوم رعایت دقیق مقررات مربوط به تبدیل نوع شرکت از سهامی خاص به عام ( موضوع مواد 278 و 279 لایحه اصلاحی قانون تجارت)

 • 21 فروردین

  وکیل همراه مشاور

  برترین وکلای ما در هر لحظه و هر زمان با شما در ارتباط خواهند بود

آخرین نظرات کاربران

 • علی قربانی

  ممنون از مشاوره ی دقیق شما

 • امید کیاخواه

  باید گفت برترین وکلای ثبت شرکت در تهران در مجموعه ی شما قراردارند.

دسترسی سریع

 • ثبت شرکت در کرج 
 • ثبت برند در کرج