اشخاص حقیقی و حقوقی پس از ثبت شرکت خود از طرف دولت خدماتیرا دریافت میدارند که دربر گیرنده هزینه می باشد که دولت باید آن را تقبل نماید.برای بدست آوردن و تامین این هزینه ها دولت از طرق مختلفی وارد می شود که یکی از اینها برای جبران و تامین هزینه ها اخذ مالیات می باشد.قسمتی از درآمد افراد اعم از حقیقی و حقوقی به صندوق دولت واریز می شود و دولت از این طریق قادر است خدمات و تجهیزاتی که در نظر دارد را تهیه و جایگزین کند.

گروه وکلای ثبت شرکت متخصص در زمینه ی ثبت شرکت در تهران

قوانین مالیاتی شرکتها

مطابق قانون مالیاتی،کلیه ی شرکت‎ها مانند سهامی خاص و عام، شرکت با مسئولیت محدود، تعاونی و … می بایست مالیات پرداخت نمایند و چنانچه از پرداخت مالیات امتناع کنند از تسهیلات، امتیازات و معافیت‌های قانونی که برای آن‌ها تعیین شده محروم می‎شوند همچنین می بایست جریمه عدم پرداخت مالیات را نیز بر عهده بگیرند.شرکتها پس از به ثبت رسیدن و دریافت شماره ثبت مالیات شرکتها مشخص می شود.مطابق با ماده ۱۰۵ قانون مالیات‎های مستقیم، برای جمع درآمد فعالیتهای اشخاص حقوقی که از منابع مختلفی منجر به سود می شود پس از کم شدن معافیتهایی که شامل آن می شود 25% مالیات در نظر گرفته شده است.

شرکتهای مشمول مالیات

 • مطابق با قوانین قانون مالیاتهای مستقیم کلیه ی مالکان حقیقی و حقوقی باید مالیات مربوط به اموال یا املاک خود را پرداخت کنند.
 • چنانچه فردی ایرانی در خارج از کشور سکونت داشته باشد ولی در ایران نیز درآمد داشته باشد باید مالیات آنرا پرداخت نماید.
 • اشخاص حقوقی ایرانی چنانچه در خارج از ایران نیز دارای درآمد باشد باید مالیات آنرا پرداخت نماید.
 • چنانچه فرد حقیقی ایرانی در ایران اقامت داردولی در خارج از کشور دارای درآمد می باشد باید مالیات کلیه ی درآمدهای خارج از ایران را پرداخت نماید.
 • افرادی که اقامت خارج را دارند در قبال درآمدهایی که در ایران بدست می آورند و یا درآمدهایی که در ازای واگذاری یا انتقال امتیازات یا دیگرحقوق خود و یا دادن تعلیمات، کمک‎ها‎ی فنی و یا واگذاری فیلم‎ها‎ی سینمایی در ایران کسب می کند، قانون پرداخت مالیات شامل وی می شود.
 • در شرکت های سهامی خاص ۱۰ % از کل درآمد شرکت به عنوان مالیات شرکت در نظر گرفته می شود. و از کل درآمد مشمول مالیات پس از کسر ۱۰ % نسبت به بقیه بر طبق بندهای قانون مالیات های مستقیم اعمال می شود که با ارائه اظهارنامه مالیاتی مناسب و حساب و کتاب های دقیق می توانید مالیات متفاوتی بپردازید.

جهت آگاهی از مدارک ثبت شرکت در ترکیه مقاله مارا مطالعه فرمائید

مقررات مالیاتی شرکتهای سهامی مختلط و تعاونی

بر طبق ماده ۱۳۱ ق.م.م، مالیات بر درآمد در شرکت‎های سهامی مختلط و تعاونی مشتمل بر سهم صاحبان سهام بی‎نام، اندوخته سهم صاحبان سهام بانام، شرکای ضامن و اعضای شرکتهای تعاونی، با توجه به سهم هر کدام از آنها می باشد و درآمد اضافه بر آن شامل مالیات اعم از سود تقسیم نشده، با در نظر گرفتن سهم هر کدام از آنها می باشد.

معافیت ها در شرکت های تعاونی

به استناد ماده ۱۳۲ – در شرکتهای تعاونی درآمد ، مشمول مالیات ابرازی بواسطه ی فعالیت های تولیدی و معدنی در واحدهای تولیدی یا معدنی در بخش های تعاونی و خصوصی که از اول سال ۱۳۸۱ به بعد از طرف وزارتخانه های مربوطه برای آنها پرونده بهره برداری صادر یا قرارداد استخراج و فروش منعقد می شود، از تاریخ شروع فعالیت و بهره برداری یا استخراج به میزان هشتاد درصد و به مدت ۴ سال و در مناطقی که توسعه کمتری دارند به میزان ۱۰۰ % و به مدت ۱۰ سال از مالیات موضوع ماده ۱۰۵ این قانون معاف می باشند.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

سرعت و دقت بالا

وکیل ثبت شرکت

 

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  بخشنامه شماره 96/62813 مورخ 1396/03/31

  در خصوص لزوم رعایت دقیق مقررات مربوط به تبدیل نوع شرکت از سهامی خاص به عام ( موضوع مواد 278 و 279 لایحه اصلاحی قانون تجارت)

 • 21 فروردین

  وکیل همراه مشاور

  برترین وکلای ما در هر لحظه و هر زمان با شما در ارتباط خواهند بود

آخرین نظرات کاربران

 • علی قربانی

  ممنون از مشاوره ی دقیق شما

 • امید کیاخواه

  باید گفت برترین وکلای ثبت شرکت در تهران در مجموعه ی شما قراردارند.

دسترسی سریع

 • ثبت شرکت در کرج 
 • ثبت برند در کرج