تنظیم نمودن اساسنامه شرکت یکی از مواردی می باشد که در هنگام شروع یک فعالیت اقتصادی و یا به ثبت رسانیدن شرکت با آن مواجه خواهید شد.ما در این مقاله تلاش کرده ایم تا اطلاعاتی را در این مبنا ارائه نماییم .در گام اول به تعریف و تشریحی از اصل اساسنامه و ماهیت آن می پردازیم :

اساسنامه چیست ؟

در تشریح لغتی اساسنامه بایستی اشاره نمود که عبارت اساسنامه از دو قسمت اساس و نامه تشکیل گردیده است ولی در لغت شناسی اساس به معنی پی ،پایه، بنیاد، شالوده، بن، بنیان، پیکره،و به معنی اصل معنا تعریف گردیده است.در حقیقت اساسنامه سندی دارای اعتبار و ارزش می باشد که این اعتبار و ارزش را هم به شرکت اعطا می نماید.

اساسنامه شرکت

در اساسنامه شرکت مواردی اعم از اهداف و روش های دستیابی به این هدف ها و راه و روش ها و سرمایه شرکت، سهم شرکا و وظیفه های آن ها، تصمیم گیری در خصوص انتخاب هیئت مدیره، مجمع های عمومی، بازرسان شرکت، تعداد مدیران، چگونگی انتخاب و مدت زمان ماموریت و چگونگی مشخص نمودن مدیرانی که فوت نموده اند یا کناره گیری کرده اند و یا ورشکسته یا برکنارشده اند مشخص شده است.

همان طور که بالا ذکر گردید اساسنامه نقش بسیار مهم و با اهمیتی را در جهت گیری های اصلی شرکت و خطوط ها و فعالیت های بعدی آن خواهد داشت و همان طور که به منظور اشخاص یک جامعه دربرداشتن برگه های شناسایی بسیار بااهمیت و باارزش می باشد وهویت آن ها شمرده می شود اساسنامه هم به گونه ای معرفی کننده ماهیت کلی شرکت و هدف گیری های کلی آن است.

دکتر جعفری لنگرودی در تشریحی بیان کرده است که: اساسنامه مقررات یا قراردادی می باشد که به منظور  راه و روش کار یک جمعیت ( در حقوق عمومی یا خصوصی) مقرر و معین می شود مانند قانون اساسی و اساسنامه شرکت های تجاری و انجمن ها. در میان انواع شرکت های تجاری شرکت های سهامی عام وشرکت های سهامی خاص لزوما بایستی دربردارنده اساس نامه باشند که به سبب ماده ۸ لایه اصلاحى مصوب 48.12.24 اساسنامه بایستی دربردارنده اطلاعاتی به شرح ذیل باشد:

اطلاعات مهم اساسنامه شرکت

 1. انتخاب نام شرکت.
 2. موضوع فعالیت شرکت که به صراحت به آن اشاره می گردد تعیین فعالیت شرکت در اساسنامه  بسیار حائز اهمیت می باشد.
 3. مدت شرکت (محدود یا غیر محدود).
 4. مقر اصلى شرکت و محل شعب آن چنانچه تأسیس شعبه مورد نظر باشد .
 5. مبلغ سرمایه شرکت و مشخص نمودن وجوه نقدى و غیرنقدى آن.
 6. تعداد سهام بى‌نام و با نام و مبلغ اسمى آن ها و هرگاه به وجود آوردن سهام ممتاز  و برترمورد نظر باشد تعیین تعداد، خصوصیات و امتیازات این‌گونه سهام.
 7. تعیین مبلغ پرداخت شده هر سهم و روش مطالبه بقیه اسمى هر سهم و مدتى که بایستی مطالبه گردد که البته این مدت بیشتر از ۵ سال نمى‌باشد.
 8. نحوه انتقال سهام با نام.
 9. طریقه تبدیل سهام با نام به سهام بى‌نام و بالعکس .
 10. در صورت پیش‌بینى امکان صدور اوراق قرضه، ذکر شرایط و ترتیب آن ها.
 11. شرایط و ترتیب افزایش و کاهش سرمایه شرکت.
 12. مواقع و ترتیب دعوت مجامع.
 13. مقررات راجع به حد نصاب لازم به منظور تشکیل مجامع عمومى و ترتیب اداره آن ها.
 14. تعداد مدیران و روش انتخاب و مدت مأموریت و روش مشخص کردن جانشین به منظور مدیرانى که فوت نموده و یا استعفاء مى‌کنند یا به دستور قانون مفلس، برکنار و یا ممنوع مى‌گردند.
 15. مشخص کردن وظیفه ها و محدوده اختیارات مدیران .
 16. تعداد سهام تضمینى که مدیران بایستی به صندوق شرکت بپردازند.
 17. ذکر این که شرکت دربردارنده چند نفر بازرس خواهد بود و روش انتخاب و مدت مأموریت آن ها.
 18. مشخص نمودن آغاز و پایان سال مالى شرکت و مهلت تنظیم ترازنامه و حساب سود و زیان و تسلیم آن به بازرسان و مجمع عمومى سالانه .
 19. روش منحل کردن شرکت به صورت اختیاری و ترتیب تصفیه امور آن.
 20. چگونگى تغییر اساسنامه.

شایان ذکر است که در صورت روبرو شدن با هر سوال و مسئله ای می توانید با وکیل ثبت شرکتها تماس بگیرید.

سرعت و دقت بالا

وکیل ثبت شرکت

 

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  بخشنامه شماره 96/62813 مورخ 1396/03/31

  در خصوص لزوم رعایت دقیق مقررات مربوط به تبدیل نوع شرکت از سهامی خاص به عام ( موضوع مواد 278 و 279 لایحه اصلاحی قانون تجارت)

 • 21 فروردین

  وکیل همراه مشاور

  برترین وکلای ما در هر لحظه و هر زمان با شما در ارتباط خواهند بود

آخرین نظرات کاربران

 • علی قربانی

  ممنون از مشاوره ی دقیق شما

 • امید کیاخواه

  باید گفت برترین وکلای ثبت شرکت در تهران در مجموعه ی شما قراردارند.

دسترسی سریع

 • ثبت شرکت در کرج 
 • ثبت برند در کرج