نام شرکت وجه تمایزی است که نام و نشان و هویت اورا مشخص می کند و سبب شناخت وی و شناساندن ان بین شرکت های دیگر می شود.به همین دلیل است که هر شرکتی باید نام مخصوص به خود را داشته باشد.

قانون بعد از اینکه شرکت ثبت گردید آن را به عنوان شخصی حقوقی می شناسد و مورد حمایت قرار می دهد.از ان جهت که شخصیت حقوقی و تجاری از شخصیت حقیقی شرکا منفصل است.انتخاباسم شرکت بر اساس غیر از اسم حقیقی یا تجاری شریک ها است.شایان ذکر است که قانون تجارت در این رابطه براین باور است که شرکت براساس اسم خاص و ویژه ای تاسیس خواهد شد.

تاسیس کنندگان برای انتخاب کردن نام شرکت در ابتدا باید نظر مطلوب اداره ثبت شرکت را به دست بیاورند.درانتخاب نمودن نام شرکت باید به نکاتی توجه کرد که در ذیل به انها اشاره شده است.

نامی که برای شرکت انتخاب شده است باید پیش تر در اداره ثبت شرکت به ثبت نرسیده باشد.معنی دار باشد، زبانی غیر فارسی نداشته باشد،با فرهنگ اسلامی سازگار باشد،حداقل دارای سه سیلاب باشد.واژه فارسی باشد بیگانه نباشد.

در دنیای امروز انتخاب اسم شرکت بسیار دشوار تر از گذشته شده است زیرا ظرفیت نام هایی که در اداره ثبت شرکت ها به ثبت رسیده است به طور قابل توجهی با فزونی روبه روست.اگر نامی در گذشته در اداره ثبت شرکت به ثبت رسیده باشد ان نام دیگر قابلیت ثبت شدن را ندارد.به همین دلیل قبل از انکه نام پیشنهادی رد شود در پایگاه اینترنتی ثبت شرکت از نامی که انتخاب کردید استسفار بگیرید.

گروه وکلای ثبت شرکت در تهران متخصص در امور ثبت شرکت در تهران

روش استعلام نام شرکت

به جهت مطمئن شدن از اینکه نام انتخابی قبلا به ثبت نرسیده باشد می توانتید به درگاه اینترنتی ذیل رجوع کنید.

1-درگاه اینترنتی خبرجویی اشخاص حقوقی کشور به نشانی http://www.ilenc.ir

این درگاه ازگرانمایه ترین روش ها به منظور استعلام نام شرکت است.این درگاه تحت نظر سازمان ثبت املاک و اسناد کشور می باشد. شایان ذکر است که علاوه بر شرکت ها در برگیرنده کلیه اشخاص حقوقی مانند ارگان های دولتی و شهرداری ها می باشد.

برای آگاهی در مورد مدارک ثبت شرکت در ترکیه مقاله ما را مطالعه فرمائید

پس از وارد شدن در سامانه،درج نمودن حداقل یکی از سه قلم اطلاعاتی ذیل الزامی است.

 1. شماره ثبت
 2. شناسه ملی
 3. نام شخصیت حقوقی 

پس از وارد کردن حداقل یکی از اطلاعات بالا در حالتی که نام شرکت پیشنهاد شده  قبلا به ثبت رسیده باشد اطلاعات کلی که مشمول نام کامل.تاریخ تاسیس و ثبت.شناسه ملی واحد ثبتی ادرس و کد پستی شرکت است نمایش داده می شود.

2-درگاه اینترنتی و اطلاعاتی روزنامه رسمی کشور به نشانی http://rrk.ir

در این شیوه برای استخبارنام شرکت،پس از ورود به پایگاه اینترنتی فوق به قسمت آگهی های قانونیرجوع کنید  و با درج نام و کامل نمودن سایر اطلاعات خواسته شده بر روی گزینه ی جستجو کلیک نمایید.در این پایگاه اینترنتی، تمامی آگهی های  اشخاص حقوقی به همراه اطلاعاتی نظیر نام شرکت،موضوع شرکت و مشخصات اعضای شرکت جهت اصالت سنجی در دسترس خواهد بود.

استعلام نام شرکت

شما با کلیک روی آرم قوه قضائیه در کنار صفحه  میتوانید پاسخ استعلام گرفته شده از قوه قضائیه  را ملاحظه فرمایید.

1-استعلام اسامی شرکتهای ثبت شده بوسیله ی شناسه ملی 

ابتدا وارد سایت قوه قضائیه  به آدرس www.ilenc.ir شوید 

شناسه ملی : مثال : 90527743952

همچنین در خصوص استعلام برند و نام تجاری کلیک نمایید

بعد از کلیک بر روی جستجو در کادر زیر دکمه جستجو مشخصات شرکت نمایانگر میشود  به صورت زیر:

با کلیک روی گزینه اول شناسه ملی صفحه زیر نمایان میشود

2-روش دوم استعلام با شماره ثبت شرکت به شماره ۴۱۸۳۱

به غیر از روش استعلام بیان شده دو روش دیگری وجود دارد که در ذیل اشاره شده است.

-به سایت روزنامه رسمی کشور مراجعه کنید و از طریق این سایت جهت استعلام ثبت شرکت اقدام نمایید.

-به درگاه اینترنتی اداره ثبت شرکت ها مراجعه کنید و از این طریق به جستجوی شرکت های ثبت شده در اداره ثبت شرکت ها بپردازید.

ثبت نام شرکت

بعد از استعلام اسم شرکت در صورتی که اسم مورد نظر شما در اداره ثبت شرکت ها به ثبت نرسیده بود می توانید با رجوع به پایگاه الکترونیکی http://www.irsherkat.ssaa.ir به ترتیب اولویت 5 اسم را انتخاب نمایید و در سامانه قید نمایید تا بعد از بررسی و ارزیابی یکی از اسم ها مورد تایید قرار بگیرد.در ضمن درخواست کننده تعیین نام باید شخصی از صاحبان سهام و موسسین یا وکیل رسمی دادگستری همراه با وکالتنامه باشد.بعد از تایید نام به وسیله ی اداره ثبت شرکت ها اعتبار آن در صورت ثبت و آگهی شدن نامحدود می باشد اما چنانچه ثبت و آگهی نگردد اعتبار آن تا سه ماه از تاریخ تایید نام است.این مدت برای شرکت های سهامی عام 6 ماه است.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

سرعت و دقت بالا

وکیل ثبت شرکت

 

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  بخشنامه شماره 96/62813 مورخ 1396/03/31

  در خصوص لزوم رعایت دقیق مقررات مربوط به تبدیل نوع شرکت از سهامی خاص به عام ( موضوع مواد 278 و 279 لایحه اصلاحی قانون تجارت)

 • 21 فروردین

  وکیل همراه مشاور

  برترین وکلای ما در هر لحظه و هر زمان با شما در ارتباط خواهند بود

آخرین نظرات کاربران

 • علی قربانی

  ممنون از مشاوره ی دقیق شما

 • امید کیاخواه

  باید گفت برترین وکلای ثبت شرکت در تهران در مجموعه ی شما قراردارند.

دسترسی سریع

 • ثبت شرکت در کرج 
 • ثبت برند در کرج