تبدیل در لغت به معنای دگرگون ساختن می باشد . مقصود  از شركت، شركت تجارتی است  كه در واقع شخصی حقوقی محسوب می شود و با هدف انجام فعالیت تجاری و  سود بری با سرمایه‌ای مشخص به وسیله دو یا چند نفر تشكیل می‌شود.

تبدیل شرکتها

در اصطلاح حقوقی تبدیل شرکت بدین معنا می باشد  که بدون ناپدید شدن شخصیت حقوقی قبلی شرکت و خلق شخصیت حقوقی جدیدی برای آن، شرکت شکل و جنبه ی بدیعی پیدا می کند.

مزایای تبدیل شرکت

به هنگام تاسیس  شرکت شرکا با مشاهده ی خصوصیات هر کدام یک از انواع شرکت‌های تجاری و مقایسه آن با نیازهای خویش اقدام به انتخاب مناسب‌ترین نوع شرکت می‌نمایند. با این وجود این امکان وجود دارد که  در این راه گرفتار اشتباه شوند  و یا آن ‌که گذشت زمان و تغییر اوضاع و احوال، تغییر نوع شرکت را اقتضا می نماید. در این صورت شرکا تمایلی ندارند که شرکت موجود را از میان ببرند و شرکت جدیدی را خلق کنند بلکه به این علاقه دارند  که بدون آسیب رسیدن  به بقاء حیات شخصیت حقوقی شرکت تجارتی، نوع آن تغییر یابد. تبدیل نوع شرکت، شخصیت حقوقی شرکت را از بین نمی برد و شرکتی که تبدیل شده است، امور مرتبط به شرکت پیشین  را ادامه می‌ دهد، بدون آن‌ که توقفی صورت بگیرد و مزیت و حسن آن بر منحل شدن و ایجاد شرکت دیگر این است که تشریفات ثبت و پرداخت حق‌الثبت مجدد دیگر اشکالی پیدا نمی ‌کند.

شرایط تبدیل شرکت

کاملاً آشکار است که تصمیم‌گیری به تنهایی سبب تبدیل شرکت نمی شود بلکه باید با رویت شرایط خلق هر یک از انواع شرکت‌ها، شرایط شرکت موجود را با شرایط شرکت مورد نظر مطابقت داد. این امر ممکن است نیازمند این باشد که به تعداد شرکا افزوده شود ،سرمایه افزایش یابد و هم چنین اصلاحاتی در اساسنامه شرکت و مانند آن ها صورت بگیرد.. به عنوان مثال ماده 278 لایحه قانونی، به منظور تبدیل شرکت سهامی خاص به سهامی عام به دو شرط افزایش سرمایه به میزانی که برای ایجاد شرکت سهامی عام لازم است و همچنین اصلاح اساسنامه تاکید دارد.

برای آگاهی از شرایط ثبت شرکت سهامی خاص و ثبت شرکت پیمانکاری در تهران این مقاله را مطالعه فرمائید.

تبدیل اجباری شرکت

در یک مورد به تبدیل اجباری شرکت  قانون گذار فرمان  داده است. براساس  ماده 5 لایحه قانونی در صورتی که سرمایه شرکت سهامی (عام یا خاص) به هر دلیلی از حداقل ذکر شده در این ماده کمتر شود، باید  طی  یک سال  به منظور افزایش سرمایه تا میزان حداقل تعیین شده  اقدام شود یا شرکت به نوع دیگری از انواع شرکت‌های ذکر شده در قانون تجارت تغییر شکل می یابد. تضمین اجرای تخلف از دستور  ذکر شده  این است که اگر مدیران شرکت نسبت به افزایش سرمایه یا تبدیل شرکت اقدام ننمایند، هر ذی‌نفع می‌تواند تقاضای انحلال شرکت را از دادگاه درخواست نماید.

حالات مختلف تبدیل شرکت

الف) تبدیل شدن شرکت سهامی خاص به سهامی عام

ب) تبدیل شدن  شرکت سهامی عام به سهامی خاص

ج) تبدیل شدن شرکت سهامی به یکی از شرکت‌های موضوع قانون تجارت

د) تبدیل شدن شرکت تضامنی یا نسبی به شرکت سهامی عام یا خاص

نتایج تبدیل شرکت

بعد از به تصویب رسیدن  تبدیل شرکت و قید نمودن آگهی ‌های لازم، شرکت تبدیل ‌شده محسوب  می ‌گردد و وضعیت جدید آن در برابر اشخاص ثالث قابل گواه مندی می باشد. قبل از تبدیل شرکت افرادی  که با شرکت معامله کرده‌اند، برابر شرایط قبل از تبدیل، طلبکار شرکت هستند. شخصیت حقوقی شرکت هم حفظ می‌شود؛ ولی بنیاد  اداره کننده و کنترل کننده شرکت باید با وضعیت جدید آن مطابقت داشته باشد مثلاً اگر شرکت سهامی خاص به وسیله سه نفر اداره می‌شد، پس از تبدیل به شرکت سهامی عام، تعداد مدیران باید به پنج نفر افزایش یابد.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

سرعت و دقت بالا

وکیل ثبت شرکت

 

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  بخشنامه شماره 96/62813 مورخ 1396/03/31

  در خصوص لزوم رعایت دقیق مقررات مربوط به تبدیل نوع شرکت از سهامی خاص به عام ( موضوع مواد 278 و 279 لایحه اصلاحی قانون تجارت)

 • 21 فروردین

  وکیل همراه مشاور

  برترین وکلای ما در هر لحظه و هر زمان با شما در ارتباط خواهند بود

آخرین نظرات کاربران

 • علی قربانی

  ممنون از مشاوره ی دقیق شما

 • امید کیاخواه

  باید گفت برترین وکلای ثبت شرکت در تهران در مجموعه ی شما قراردارند.

دسترسی سریع

 • ثبت شرکت در کرج 
 • ثبت برند در کرج