وکیل ثبت شرکت ها در این مقاله تلاش برآن دارد تا در مورد انتاب نام شرکت مطالبی را به متقاضیان محترمی که می خواهند شرکتی را ثبت کنند ارائه نماید تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

انتخاب نام شرکت

از اولین گام و مؤثرترین مرحله ای که باید در ثبت شرکت انجام داد ، انتخاب اسم شرکت می باشد . اسم شرکت انتخاب آن و ثبت ان باید مطابق مقررات قوانین مصوبه تجارت باشد . هر اسمی با هر مشخصاتی را نمی توان برای شرکت خود در نظر بگیرید زیرا اول باید هدف را تعیین نمایید و سپس موضوع فعالیت کاری ، بر این اساس است که می توانید اسم مناسبی که مرتبط با فعالیت کاری شرکت باشد انتخاب نمایید .

اهمیت اسم شرکت زمانی مشخص می شود که توسط آن بتوانید سربرگ و مهر شرکت را انتخاب و برای شرکت لوگوی اختصاصی طراحی نمایید .

به طور کلی نام های درخواستی علاوه بر عدم تشابه می بایستی مشمول یکی عناوین اختصاص به تشکیلات دولتی و کشوری و یا مخالف موازین شرعی، نظم عمومی و یا شامل واژه های بی معنی یا الفاظ زشت و مستهجن و خلاف اخلاق حسنه و نام های ترکیبی فارسی که تداعی کننده واژه های بیگانه است، نباشد.

اولویت ثبت شرکت ، تأیید نام می باشد بدین صورت که در مرحله ثبت اول باید نام شرکت مورد تأیید قرار گیرد سپس ادامه مراحل و روند ثبتی طی شود .شایان ذکر است که اسم شرکت به تنهایی قابل ثبت نیست و دارای مقررات و نحوه ثبت می باشد .  

متقاضیانی که در صدد تأسیس ثبت شرکت هستند با در دست داشتن مدارک مربوطه می توانند اسم مناسب خود را انتخاب نمایندو سپس اقدامات ثبت را انجام دهند .

نام شرکت و یا شخصیت حقوقی براساس واژگانی که دارای معنا و مفهوم باشد تشکیل می شود  این واژگان می تواند بر اساس قوانین از اسامی ایرانی و یا خارجی باشد . لازم به ذکر است که مؤسسین ثبت شرکت در شروع ثبت باید مجوز فعالیت مربوطه شرکت را از مرجع مربوطه اخذ نموده باشند .

عواملی در معنی واژه های برند تأثیرگذار می باشد که در ذیل به آن اشاره شده است :

 1. اجزای فیزیکی واژه بدین صورت که شامل تصویر ، گرافیک ، رنگ و فونت آن.
 2. جمع آوری اطلاعاتی که چه حسی به شنونده می دهد.
 3. آهنگ و صدای و نوع تلفظ آن.
 4. شرایط اجتماعی مکان یا محل مورد نظر  .

زمانی که اسم تجاری شرکت را به صورت لاتین انتخاب می نمایید باید مواردی را در نظر بگیرید :

 1.  در صورتی که اسم تجاری لاتین و غیر فارسی را انتخاب نمایید مانند my babay که معادل فارسی آن کودک من برای پوشک بچه می باشد .
 2. در مورد اینکه اسم تجاری لاتین برای دامین سایت اینترنتی و یا یک نام در فضای مجازی باشد نیازی به ثبت رسمی آنها وجود ندارد .

روش انتخاب نام شركت ها

روش ثبت تعیین نام شركت و مؤسسات غیر تجاری كه در نظر است دراستان تهران و یا در ادارات ثبت شهرستانها به ثبت برسد ، فقط در اداره ثبت شركتها و مالكیت صنعتی انجام می شود و برای انتخاب آن باید مراحلی به شرح ذیل سپری شود:

در اقدام اول كسانی كه قصد تاسیس شركتها و مؤسسات غیر تجاری را در تهران دارند، پس از تكمیل شركتنامه و اظهار نامه كه از قسمت فروش اوراق بهادار تهیه می شود و اساسنامه كه بوسیله متقاضیان تكمیل می گردد و سایر مدارك لازم در شركتهای با مسئولیت محدود و سهامی خاص و در مورد مؤسسات فرم مخصوص مؤسسه و پروانه تاسیس مؤسسه كه قبلاً بوسیله شهربانی جمهوری اسلامی ایران بطور محرمانه به اداره ثبت شركتها ارسال شده و در قسمت تعیین نام نگهداری می شود،

پس از بررسی و اینكه دستور تعیین نام در بالای اوراق داده شده و اطمینان كامل از هویت متقاضی اقدام و كوشش در جهت انتخاب یك اسم از سری اسامی پیشنهادی كه بطور جداگانه و به ترتیب اولویت بوسیله متقاضی ارائه شده صورت می گیرد ، با مراجعه به دفاتر موجود به طوریكه اولاً با فرهنگ انقلاب اسلامی مطابقت نماید،

ثالثاً با مراجعه به دفاتر موجود و كثرت نام شركتهای ثبت شده موجود سعی می شود كه همواره نام انتخابی تشابه اسمی با نام شركتهای ثبت شده را پیدا نكند پس از حصول اطمینان از اینكه نام انتخابی یك اسم مطلوب می باشد در دفتر مربوطه با توجه به نوع شركت و تاریخ ماه و سال وارد می شود.

علاوه بر این در بالای اوراق ارائه شده نیز نام شركت را با توجه به نوع آن نوشته و امضاء می شود كه باید مورد تایید و موافقت مدیر كل و یا معاون و یا رئیس اداره مربوطه واقع شود كه در بالای اوراق نظر خود را اعلام می دارد. چون در قسمت تعیین نام كنترل اسامی كلیه شركت ها و موسسات غیر تجاری كه در ایران به ثبت می رسند مورد بررسی است.

قوانین انتخاب اسم شرکت

 1. در طراحی اسم مناسب برای شرکت باید حدالامکان از اسامی ایرانی که دارای ریشه فارسی باشد استفاده نمایید.
 2. واژه ای که برای اسم شرکت برگزیده می شوند الزامی است که در کتاب لغت دهخدا ریشه فارسی داشته باشد.
 3. حدالامکان نباید از کلمات لاتین در اسم شرکت استفاده نمایید.
 4. اسم شرکت باید با شئونات انقلاب اسلامی موازی باشد و برخلاف آن نباشد.
 5. باید توجه کرد اسم شرکت نباید تکراری باشد الزامی است که دو و یا سه کلمه از اسم شرکت متفاوت باشد.
 6. الزامی است که اسم شرکت بر اساس 3 کلمه تعیین شود که مستقل و خاص باشد.
 7. نمی توان برای اسم شرکت از اسامی توصیفی استفاده کرد.
 8. در تعیین اسم شرکت حدالامکان نباید از سازمان و موسسات خاص استفاده کرد.
 9. نباید از اسامی و القاب مشهور در اسم شرکت استفاده نمایید.
 10. در انتخاب اسم برای شرکت باید شکل کامل کلمه استفاده شود. استفاده از قسمتی از کلمه در اسم شرکت قابل قبول نیست.

نام پیشنهادی اشخاص حقوقی در موارد زیر قابل تأیید نمی باشد:

 1. استفاده از اصلاحاتی که بیگانه می باشد و در فرهنگ فارسی معنایی ندارد غیر قابل تأیید می باشد.
 2. هر چه نام در خلاف موازین شرعی باشد و دارای واژه های بد و نا پسند باشد غیر قابل تأیید می باشد.
 3. نام یا نام های اختصاری یا حروفی که رسماً متعلق به دولت باشد از قبیل ایران، کشور ناجا،نزاجا، مگر با ارائه مجوز از مقام صلاحیت دار دولتی.
 4. نام های که اختصاص به تشکیلات دولتی و کشوری دارند.
 5. زمانی که یک نام پیشنهادی ، ترکیب شده از دو واژه فارسی و هم چنین یک واژه بیگانه باشد غیر قابل تأیید می باشد.

شایان ذکر است که زمانی یک نام برای شخص حقوقی به تصویب می رسد و بعد از اینکه کلیه مراحل ثبت به پایان رسید در برخی مواقع می توان با تنظیم صورتجلسه ای که دارای شرلیط و ضوابط قانون تجارت می باشد امکان تغییر وجود دارد.

البته باید به این موضوع توجه کرد که تغییر نام شرکت بر اساس ضوابطی است که در اساسنامه شرکت قید شده است.

از اینکه تا انتهای مقاله ما را همراهی نمودید متشکریم.قابل ذکر است که در صورت مواجه شدن با هر سوال و مسئله ای می توانید با مشاوران و کارشناسان وکیل ثبت شرکت ها تماس بگیرید و از راهنمایی آن ها بهره مند شوید.

فرم ارسال نظر

پاسخ دادن به :

با تشکر از ارسال نظر شما . پس از تایید انتشار خواهد یافت .
در فرم پر شده خطاهایی وجود دارد. لطفا آنها را بررسی کنید.
اعتبارسنجی فرم موفق بود!

سرعت و دقت بالا

وکیل ثبت شرکت

 

پایین‌ترین‌ کارمزد و هزینه

همه جا در دسترس و پاسخگو

آخرین اخبار

 • 20 فروردین

  بخشنامه شماره 96/62813 مورخ 1396/03/31

  در خصوص لزوم رعایت دقیق مقررات مربوط به تبدیل نوع شرکت از سهامی خاص به عام ( موضوع مواد 278 و 279 لایحه اصلاحی قانون تجارت)

 • 21 فروردین

  وکیل همراه مشاور

  برترین وکلای ما در هر لحظه و هر زمان با شما در ارتباط خواهند بود

آخرین نظرات کاربران

 • علی قربانی

  ممنون از مشاوره ی دقیق شما

 • امید کیاخواه

  باید گفت برترین وکلای ثبت شرکت در تهران در مجموعه ی شما قراردارند.

دسترسی سریع

 • ثبت شرکت در کرج 
 • ثبت برند در کرج